Zazdrosny partner | kobietabezpieczna.pl

Zazdrosny partner

zazdrosnypartnerCzy odczuwałaś kiedyś zazdrość? Z pewnością tak! Dlatego w jakiś sposób możesz identyfikować się z tym uczuciem. W związku, zazdrość nie tworzy więzi, nie wzmacnia go. Nie jest siłą napędową. Służy do hamowania i blokowania. Ale często nie potrafimy pozbyć się tego uczucia. Zrobimy wiele, by nasze emocje nie były szargane przez zazdrość. Jednocześnie, nie potrafiąc mówić wprost, włączamy specyficzny mechanizm kłamstwa, manipulacji i maskowania.

Mimo to ludziom, którzy często kłamią i wprowadzają w błąd, nie zawsze udaje się dopiąć swego. Czasami ktoś ich przyłapuje na gorącym uczynku. Ale nawet wówczas nie zmieniają swojego zachowania, ponieważ ostatecznie zawsze potrafią, wykorzystując swój urok osobisty, wybrnąć z sytuacji. Potrafią jakoś się usprawiedliwić, schlebić temu, kto ich przyłapał, złagodzić uczucie wzburzenia lub zbagatelizować to, co zrobili.

Relacje tego typu mogą wystąpić zarówno w kontaktach z osobą obcą, jak i własnym partnerem. Twój partner może wykorzystywać swój czar za każdym razem, kiedy czuje, iż istnieje niebezpieczeństwo, że dowiesz się, zauważysz lub przeciwstawisz manipulacjom. Jeśli Twój partner należy do typu manipulanta i jest o Ciebie zazdrosny, nigdy nie dowiesz się tego wprost. Zawsze informacje osnute będą mgiełką tajemnicy. Zasłona z jakiegoś problemu, relacji z innymi bądź planowanych zdarzeń, będzie odwracała uwagę od sedna sprawy.

Jeśli tworzysz związek z zazdrosnym partnerem lub sama jesteś zazdrosna, Twoje życie może być prawdziwym piekłem. Nina Bron, doktor pedagogiki, profesor doradztwa personalnego na Old Dominion University i ekspert w sprawach wpływu narcyzmu na związki, opisuje problem zazdrości i jej wpływ na relacje między partnerami w książce „Zazdrosny partner”.

Ta książka pomoże Ci zrozumieć, dlaczego ukochany jest zazdrosny, a poszczególne rozdziały dostrzec, jak rozwija się to niszczące uczucie, jak najczęściej jest wyrażane i jak reakcja na zazdrość może poprawić lub pogorszyć sytuację w związku.
Brown podkreśla, że zazdrość nie jest uczuciem racjonalnym ani wyrazem miłości, a punkt wyjścia do terapii związku to świadomość, że nie można się obwiniać z powodu czyjejś zazdrości.

Amicana

Ksiązka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS
Autor: Nina Bron
Tytuł: „Zazdrosny partner„.
Tytuł oryginału: Coping with Your Partner’s Jealousy
Poznań 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>