Superwoman czy kura domowa | kobietabezpieczna.pl

Superwoman czy kura domowa

superwomanW kolorowych czasopismach pełno jest poradników typu: „Jak być prawdziwą kobietą”, „Jakiej partnerki szukają mężczyźni”. Czy panie i panowie mają podobne zdanie dotyczące podziału ról. Czy  życiowe cele i aspiracje kobiet mogą stanąć na drodze do miłości? Największe internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przeprowadziło sondaż na temat: „Jaka powinna być główna rola współczesnej kobiety?”

Panowie na rolę kobiety zapatrują się dość jednomyślnie. Prawie żaden nie cieszyłby się, gdyby przy swoim boku miał spełnioną specjalistkę, stawiającą tylko na karierę. Takich wskazań było zaledwie 3%. Wbrew temu, co piszą wszechobecne poradniki, mężczyźni nie pragną również niezależnych emancypantek (6% wskazań), ani kobiet wyzwolonych (jedynie 7% z nich).

Okazuje się, że polscy panowie w centrum zainteresowania najchętniej widzieliby swoją „skromną” osobę.  Prawie 40% z nich pragnie, aby dzieliła z nimi życie wzorowa żona, stawiającą relacje z mężem na pierwszym miejscu. Najpewniej, mężczyźni tęsknią za tradycyjnym podziałem ról, za patriarchalnym wzorcem  rodziny. Modelem może bardziej nowoczesnym, choć mocno angażującym dla pań, jest superwoman! 28% panów może wyobrazić sobie tworzenie domowego ogniska z kobietą nowoczesną, która podoła wszystkim spadającym na nią obowiązkom, czyli dbającej o męża, poświęcającej się dzieciom, świetnie prowadzącej dom oraz pracującej zawodowo.

Czego zaś dla siebie pragną kobiety? Czy definitywnie stawiają tylko na swój rozwój i chcą inwestować wyłącznie w siebie? A może zgadzają się z panami i są skłonne spełnić ich życzenia? Okazuje się, że po części tak. Większość  z nich, 46%, jako wiodącą rolę współczesnej kobiety uznaje właśnie połączenie wszystkich dostępnych kobiecie możliwości. Chcą pracować zawodowo, spełniać się, jako żona i matka oraz dbać o dom.  Jest też dość liczna grupa kobiet, która nie zgadza się z tym i stawia na siebie, na swoją karierę, osobisty rozwój
i własne przyjemności. 18% z uczestniczek sondy wskazało, że ich zamierzeniem jest bycie kobietą wyzwoloną, zaspokajającą przede wszystkim swoje potrzeby. 11% pań widzi siebie, jako niezależną emancypantkę, zwolenniczkę równouprawnienia w każdym aspekcie życia.

Jaka jest więc rola współczesnej kobiety? Kobiety mają coraz więcej do powiedzenia. Mogą same wybierać i stanowić o własnym rozwoju. Ale czy kobieta, która chce i potrafi połączyć samorozwój z dbaniem o męża, dom i dzieci, to współczesna siłaczka, przemęczona superwoman, czy też doskonale zorganizowana, piękna i zadbana oraz spełniona kobieta? Zapewne w dużej mierze odpowiedź zależy od tego, czy jest to nasza decyzja, czy tylko przykra konieczność.

Kompromisem, będącym w stanie pogodzić obie strony, wydaje się być model kobiety wszechstronnej, superwoman. Panie, mimo obciążeń związanych z tą rolą, zdają się także preferować tę opcję.

MR

Latest Comments
  1. Danusia

    To może dlatego cały czas nie mogę znaleźć męża? :) Po prostu nie spełniam ich oczekiwań, na to wygląda. Ja raczej zaliczyłabym się do grupy Superwomen, nie chodzi o to, że uważam się za super dziewczynę, tylko rzeczywiście jestem samodzielna, z wieloma problemami potrafię sobie poradzić sama, bez pomocy faceta. Ale nie twierdzę, że jeśli tak jes,t to już w ogóle nie potrzebuję faceta. Wręcz przeciwnie, bardzo chciałabym znaleźć sobie partnera, ale ja też mam wymagania. Przede wszystkim nie powinien być taką ciapą, nie chciałabym robić mojemu partnerowi za matkę. Bo to przecież w związku nie o to chodzi.

    Dlatego trochę dziwi mnie, że aż tylu facetów chce mieć w domu kurę domową, która będzie potulnie wykorzystywała jego polecenia. Jestem ciekawa ankiety w drugą stronę, czyli jakie są oczekiwania kobiet wobec facetów i jak oni chcieliby być postrzegani i kim być. Może MyDwoje też coś takiego by przeprowadziło?:) Może tym razem mi też się uda wziąć udział w badaniu i dołożę swoję cegiełkę? :) Mam konto na tym portalu, więc może się uda dodać procentów do odpowiedzi, że szukamy faceta stabilnego uczuciowo, dojrzałego i zaradnego życiowo.

    Odpowiedz -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>