Diabeł tkwi w różnicach | kobietabezpieczna.pl

Diabeł tkwi w różnicach

mozgiplec1Książki poświęcone różnicom między płciami od zawsze wywoływały kontrowersje i ożywioną dyskusję na temat pozycji kobiety w dzisiejszym społeczeństwie. Nie zmienia to faktu, iż coraz większa liczba naukowców (w tym kobiet) publikuje badania dotyczące zagadnień związanych z odmiennością obu płci w postrzeganiu świata, odczuwaniu bodźców, uzdolnieniach etc.

Trudny temat różnic miedzy płciami podejmuje Deborah Blum w swojej książce o wiele mówiącym tytule „Mózg i płeć”. Autorka w ciekawy i miejscami bardzo zabawny sposób, przedstawia wyniki badań. Dzięki przytaczanym przykładom z zakresu psychologii ewolucyjnej, antropologii, neurobiologii i endokrynologii, czytelnik dowiaduje się, że role kobiety i mężczyzny wcale nie są zamienne. Można tu znaleźć interesujące dywagacje na temat biologicznego uzasadnienia dwupłciowosci, różnic w budowie mózgu obu płci, emocjonalnej charakterystyki kobiet i mężczyzn, poligamii i monogamii, związków homoseksualnych, hormonów decydujących o istocie męskości i kobiecości oraz pozycji obu płci w świecie wynikających z biologii i kultury.

Książka porusza istotny problem równouprawnienia płci. Wbrew pragnieniu wielu kobiet autorka ukazuje świat, w którym kobieta nigdy nie będzie taka jak mężczyzna. Najważniejsze jest to, że wykazanie różnic wcale nie oznacza, że kobiety stanowią  „słabą płeć”. Przeciwnie w wielu dziedzinach mężczyźni nigdy nie dościgną „płci pięknej”. To doskonała lektura dla ludzi, którzy chcą zrozumieć drugą stronę.

Veroniqe

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka
Tytuł: Mózg i płeć
Autor: Deborah Blum
Tytuł oryginału: Sex on the brain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>