Zasady kłótni | kobietabezpieczna.pl

Zasady kłótni

W jakich dziedzinach życia kłótnie zdarzają się najczęściej ? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista:  w związkach.  W każdym związku zdarzają się gorsze i lepsze momenty. W tych lepszych problemy odsuwane są na plan dalszy. W tych gorszych, każda sytuacja może stać się okazją do toczenia pojedynków.  Dobra kłótnia oczyszcza atmosferę. Zła, może zmienić najmniejszy drobiazg w prawdziwe piekło i doprowadzić nawet do końca związku.
Specjaliści badający proces kłótni podkreślają, że istnieje kilka podstawowych zasad jakich powinno się przestrzegać.
dr Sylwester Kowalski – mediator sądowy, specjalista ds. relacji interpersonalnych- podkreśla, że najważniejszym zadaniem dla obu stron jest opanowanie emocji i chęć osiągnięcia porozumienia. Żaden spór nie zakończy się w sytuacji , gdy strony nie chcą się dogadać.
Celem sporu nie powinno być niszczenie oponenta tylko wyjaśnienie problemu. Jeśli przyjmiemy zasadę „wszystkie chwyty dozwolone” nie możemy oczekiwać, że partner pozostanie nam dłużny a to oznacza, że zamiast zmniejszać napięcie będziemy je zwiększać, doprowadzając do eskalacji konfliktu.

Podstawowe rady dla partnerów:

  1. Krytykować należy zachowania, nie osobę!
  2. Nie wolno stosować zbyt wiele uogólnień, typu:  zawsze, nigdy, ciągle..
  3. Pozwól wypowiedzieć się partnerowi i rzeczywiście słuchaj co ma do powiedzenia. W trakcie jego wypowiedzi nie koncentruj się na tym co Ty masz chwilę później wygłosić, lecz staraj się przyjmować argumenty i je rozważać.
  4. Reaguj na wypowiedzi partnera.  Odpowiadaj na poruszone kwestie, koncentrując się na idei wypowiadanych słów. Nie czepiaj się drobiazgów. Dostrzeż główną myśl wypowiedzi.
  5. Nie łap za słowa i nie szukaj „dziur w całym”. Celowe wyszukiwanie sprzecznych drobiazgów, może doprowadzić do pogorszenia relacji a w konsekwencji uniemożliwienia zawarcia porozumienia. Nie używaj celowo słów i zwrotów, które mogą zranić partnera. Nie mów nic, czego później będziesz mocno żałować.
  6. Nie wywołuj duchów przeszłości. Nie wracaj do sytuacji sprzed miesięcy czy lat. Wygrzebywanie starych konfliktów nie prowadzi do niczego dobrego
  7. Kłóć się na temat! Choć brzmi to śmiesznie, kłócenie się na jeden konkretny temat daje możliwość  szybkiego rozwiązania sporu. Próbując poruszać różne wątki , doprowadzisz do rozmydlenia właściwego tematu i multiplikacji problemów. Jeśli jest taka potrzeba, kolejny spór rozpocznij dopiero po zakończeniu pierwszego.
  8. Wybierz czas i miejsce kłótni. Każdy człowiek może wymagać  innych ram prowadzenia rozmowy. Wybierz miejsce neutralne, spokojne, w którym obie strony czują się pewnie i dobrze. Czas kłótni powinien być uzależniony od poziomu emocji obu stron. Warto odczekać chwilę a niekiedy i kilka godzin aż emocje opadną i będzie można spokojniej rozmawiać.
  9. Obserwuj partnera. Jeśli jego zachowania okażą się bardziej emocjonalne niż na początku konfliktu, zastanów się czy nie warto przerwać. Spór można zawsze zawiesić i powrócić do niego w lepszym momencie.
  10. Miej na uwadze związek a nie wyłącznie swoją satysfakcję. Niektóre kłótnie potrafią zniszczyć wszystko. Ratuj to co cenniejsze!

Stosując zasady „bezpiecznej kłótni” można przyjąć, że zakończenie okaże się szczęśliwe. A wtedy zostaje przyjemność godzenia się i przepraszania…

JW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>