Zamek – sukces domowego bezpieczeństwa? | kobietabezpieczna.pl

Zamek – sukces domowego bezpieczeństwa?

Wyobrażasz sobie drzwi ze zwykłej sklejki (którą można bez trudu zniszczyć jednym, silniejszym kopnięciem), wyposażone w 4 potężne patentowe zamki? Montując je, ktoś zapomniał, że włamując się, złodziej pokonuje najsłabszy element ( w tym przypadku sklejkę). Zamki pozostawi nietknięte. Na pomysłowość włamywacza możesz liczyć zawsze. Jeśli pozostawisz mu jakiś słaby punkt, istnieje duża szansa, że go znajdzie i wykorzysta.

Pierwsze, drewniane, zamki zapadkowe, podobno pojawiły się około 4000 lat temu w Egipcie. Dziś oferta zamków na świecie jest tak wielka, że nawet fachowcy nie znają wszystkich typów rozwiązań. Szacuje się, że aktualnie dostępnych jest na rynku około 1500 typów rozwiązań konstrukcyjnych. Jak dobrać dobrze zamki do swojego mieszkania?

Zamki montowane w drzwiach, powinny być 2 lub 3. Rozlokowane na całej wysokości drzwi, będą zabezpieczały nie tylko w sposób punktowy, ale także chroniły przed odgięciem dolnego lub górnego narożnika. W rzeczywistości nie ilość, lecz jakość zamków, decyduje o skuteczności ochrony. Zamki powinny posiadać atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Z ogromnej oferty, jaka jest dostępna na rynku, w Polsce tylko kilkadziesiąt posiada atesty. Oszczędzanie na zamkach nie jest dobrym rozwiązaniem. Dostępne nawet za kilka złotych zamki, są łatwe do sforsowania. Swoją cenę zawdzięczają najczęściej prostocie mechanizmu i wielości egzemplarzy. Otworzenie takiego zamka, jest kwestią kilkunastu sekund. Decydując się na zamek z atestem, możesz czuć się znacznie bezpieczniej.

Istotnym elementem jest klucz. Zamki z atestami, posiadają bardzo różnorodne klucze. Wybierz taki, który jest wygodny, nie zajmuje dużo miejsca, nie będzie dziurawił Ci kieszeni ostrymi końcami. Powinien umożliwiać łatwe trafienie do dziurki, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności oraz łatwe otwarcie zamka. Jest to szczególnie ważne, gdy domownikami są też osoby starsze i dzieci. Wreszcie istotne znaczenie ma sposób dorabiania duplikatu klucza. Najlepiej, by można było go wykonać jedynie u przedstawicieli producenta po okazaniu karty certyfikacyjnej zamka.

Zamek powinien stanowić zaporę dla intruza z zewnątrz i być łatwy do otworzenia od środka. Wiąże się to z wymogami bezpieczeństwa osoby przebywającej w mieszkaniu. W niektórych krajach zachodnich, od dawna obowiązują przepisy p. pożarowe, nakazujące właścicielom mieszkań montowanie takich zamków, które dadzą otworzyć się bez użycia klucza i specjalistycznych narzędzi od wewnątrz. W razie zagrożenia życia, lub pożaru, ratownik, który dostanie się do mieszkania przez okno, musi mieć szansę swobodnie opuścić dom wychodząc drzwiami. Prawdopodobnie takie przepisy prędzej czy później zostaną wprowadzone także i w Polsce.

W sytuacji zagrożenia życia, nie ma czasu na szukanie klucza. Zamek – dla Twojego bezpieczeństwa- musi łatwo otwierać się do środka. Możesz przyjąć w ostateczności założenie, że jeden z zamków jest możliwy do otworzenia tylko kluczem (od środka i z zewnątrz) pozostałe dwa mogą być otwierane od środka za pomocą pokrętła lub zasuwy. Przy wyborze tego wariantu, nigdy będąc w mieszkaniu, nie korzystaj z zamka zamykanego na klucz. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie zamków różnych producentów.

W niektórych przypadkach, zaleca się stosowanie tylko jednego zamka. Wówczas powinien być to zamek z wielopunktową blokadą.

Najsłabszym elementem zamka, jest jego dziurka od klucza. Łatwo unieruchomić zamek zapychając go. W celu ochrony przed takimi działaniami stosuje się czasem systemy mieszane lub osłony zamkowe, otwierane za pomocą kodu cyfrowego. Po wstukaniu właściwego kodu, otwieramy osłonę i dopiero wtedy wprowadzamy klucz do otworu. Kilka lat temu z filmów SF a dziś już z własnego podwórka, można czerpać wzorce zabezpieczenia drzwi zamkami działającymi dzięki użyciu skanera. Skanowanie tęczówki oka czy kciuka domownika, pozwala na otworzenie drzwi. Przyłożenie palca przez inną osobę uruchamia alarm lub nie powoduje żadnej reakcji mechanizmu. Systemy identyfikacji nie są jednak jeszcze w Polsce wystarczająco popularne by móc im w pełni ufać. Wizja drzwi samootwierających się na widok właściciela jest jeszcze, choć wcale nie tak odległą, przyszłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>