Biegaj z głową | kobietabezpieczna.pl

Biegaj z głową!

Moda na bieganie dotarła także do Polski. Jeśli i Ty spędzasz lub chcesz spędzać swój wolny czas w ten sposób, warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo to podstawa gwarantująca, że będziesz czuła się komfortowo w trakcie uprawiania tego sportu  a powroty do domu będą równie miłe jak wybieganie na trasę.
Staraj się stosować zawsze do poniższych reguł:

 • Jeśli to tylko możliwe staraj się biec w grupie . Biegając samotnie, próbuj kierować się tam gdzie są inni – do parku, na osiedla , bieżnie.
 • Jeśli zamierzasz biegać po ciemku, zakładaj gadżety z odblaskami lub migającymi światełkiem. Nowa generacja świateł dla biegaczy, jest niezwykle lekka. Ich ciężaru nie odczujesz , za to kierowcy cię zauważą.
 • Kiedy wychodzisz pobiegać powiedz komuś  o tym  – gdzie będziesz  to robiła i jak długo cię nie będzie w domu.
 • Nie biegaj zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze . Tego typu zachowania tylko zwiększają ryzyko potencjalnego ataku.
 • Miej w głowie mapę miejsc , w których są telefony, otwarte lokale bądź mieszkają znajomi
  - tak na wszelki wypadek.
 • Jeśli jesteś szczególnie niespokojna o swoje bezpieczeństwo, rozważ bieganie z telefonem komórkowym. W sytuacjach awaryjnych może okazać się niezwykle przydatny.

Jeśli jesteś prowokowana  słownie, ignoruj to. Żywiołowe reakcje zazwyczaj tylko zachęcają prowokatorów do dalszych zaczepek lub powodują wzrost agresji.

 • Bądź podwójnie ostrożna w pobliżu gęstych krzaków i innych miejsc w których mogą się schować napastnicy.
 • Jeżeli jakiś pies uwziął się na ciebie, stań . Jeżeli będzie szczególnie natarczywy, możesz krzyknąć na niego. To powinno skłonić go do ucieczki. Nie licz na to, że masz szansę mu uciec.
 • Jeżeli padniesz ofiarą agresywnego nieuzbrojonego człowieka, spróbuj możliwie dużo wprowadzić zamieszania  i uciec (zasada dwóch odpowiedzi) . Jeżeli napastnik okaże się  uzbrojony, nie stawiaj mu oporu, czekaj na najlepszą okazję do ucieczki i dobrze mu się przyjrzyj by podać rysopis policji.

ZASADY NA DRODZE

Jeśli korzystasz z drogi, zawsze biegnij lewą stroną. Przyjmuj założenie że kierowcy Cię nie widzą! Ustąp im pierwszeństwa nawet jeśli go nie mają. Pojazdom trudniej jest zatrzymać się niż Tobie.

Po drogach porusza się wielu biegaczy z i-podami i innego rodzaju muzycznymi urządzeniami. Nie zachowuj się jak oni . Biegnąc ze słuchawkami na uszach nie usłyszysz, że coś ci zagraża . Nie będziesz słyszała samochodów ani potencjalnych bandziorów. Niech muzyka nastraja cię bojowo przed ćwiczeniami albo relaksuje po nich.

Bieganie to sport wyjątkowo przyjemny i relaksujący. Daje wiele satysfakcji i efektów w walce o lepsze zdrowie. Korzystaj z treningów pamiętając jednak o tym by kilka powyższych rad zawsze stosować. W ten sposób możesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

REDS

Na podstawie książki:  „Bieganie nie tylko dla żółtodziobów” B.Rodgers, S. Douglas -
wydanej nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>