Podróże w ciąży | kobietabezpieczna.pl

Podróże w ciąży

Schild 967Troska o bezpieczeństwo w podróży powinna towarzyszyć nam zawsze.
W szczególności jednak zwracamy uwagę na przemieszczanie się  i dyskomfort komunikacyjny
w sytuacji gdy spodziewamy się dziecka.
Wiele przyszłych mam obawia się podróżowania w ciąży. Jeśli mamy najmniejsze nawet wątpliwości dotyczących wyjazdu warto poradzić się swojego lekarza ginekologa. Jednakże przy zachowaniu zdrowego rozsądku i zapewnieniu sobie w miarę komfortowych warunków w czasie przemieszczania się z miejsca na miejsce, można spokojnie cieszyć się podróżą. Kwestia wyboru środka transportu wbrew pozorom ma istotne znaczenie dla samopoczucia kobiety – najlepiej oczywiście wybrać ten, jakim najczęściej podróżujemy. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dla mam podróżujących samochodem, samolotem, pociągiem i autobusem.

Podróż w samolocie
Jeśli jesteśmy przyzwyczajone do latania samolotem to praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w czasie pierwszego okresu ciąży podróżować w taki sposób (zaleca się unikanie latania samolotami w ostatnim okresie ciąży). Jeśli kobieta w ciąży koniecznie będzie chciała podróżować samolotem nawet w zaawansowanej ciąży musi liczyć się z tym, że będzie od niej wymagane pisemne pozwolenie od lekarza prowadzącego ciążę. Pasy bezpieczeństwa, podobnie jak w samochodzie należy zapinać poniżej brzucha, by nie uciskały one płodu i łożyska. Krótki spacer po pokładzie samolotu pozwoli uniknąć obrzęków nóg. Wiele osób obawia się o wpływ bramek na lotniskach na dziecko, jednakże nie powodują one negatywnych skutków. Przeciwwskazaniem do podróży samolotem mogą być: problemy kardiologiczne, choroby żył, odklejające się łożysko oraz niedokrwistość.

Tummy-Shield-1 (1)Podróżowanie samochodem
Jazda samochodem to chyba najczęściej wybierany przez ciężarne sposób podróżowania. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że odradza się kobietom ciężarnym prowadzenie samochodu. Powinny one siedzieć na fotelu dla pasażera lub na tylnich siedzeniach. Obowiązkowo, dla swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa maluszka powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Wiadomym jest, że normalnie zapinane pasy mogą uciskać na brzuch, czyli dziecko i łożysko. Jednak wystarczy kupić adapter, taki jak na przykład adapter do pasów dla kobiet w ciąży Tummy Shield, by móc cieszyć się jednocześnie bezpiecznym i komfortowym podróżowaniem samochodem. Pomocne w lepszym znoszeniu podróży będą też przerwy w jeździe i krótkie spacery, które pozwolą dotlenić organizm i uchronią przed obrzękami nóg.

Podróżowanie pociągiem
Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do podróżowania pociągiem w czasie ciąży. Problemem mogą okazać się częste wizyty w toalecie, szczególnie w zatłoczonym pociągu. Jednakże po przedziałach i wagonach można swobodnie spacerować, co w znacznym stopniu wpływa na dobre samopoczucie kobiety.

Podróżowanie autobusem
W czasie ciąży podróż autokarem to nie najlepszy pomysł. Jest to ostateczne rozwiązanie, kiedy nie ma innej opcji do wyboru. Jest w nich mało miejsca, często jest duszno i są krótkie z góry ustalone postoje. Jeśli już jednak wybierzemy się w taką podróż to warto zająć miejsce na środku autokaru, gdyż tam występują najniższe drżenia.

.
mat.red babymama.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>