Kiedy zmienić opony na zimowe?
Dla wielu pytanie wydaje się być całkowicie oczywiste. Wtedy kiedy jest zima!
A co to oznacza dla kierowcy? Niestety tu definicje są dość rozbieżne.
Jak wynika z licznych ankiet przeprowadzanych wśród kierowców blisko 30 % respondentów przyznaje, że zmienia opony na zimowe wraz z pierwszymi opadami śniegu.
To zdecydowanie za późno – mówią zgodnym głosem eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego – kierowca powinien o ogumienie zadbać wcześniej. Najlepiej wymiany opon dokonywać gdy na dworze temperatura spada do 6-7 stopni powyżej zera w bilansie dobowym. Zbyt wczesna zmiana opon skończy się ich niepotrzebnym i zbyt szybkim zużyciem. Właściwości materiału z którego opony zimowe są zrobione w niskich temperaturach spełniają swoje zadanie. Wystarczy jednak, że opony zimowej będziemy używać latem a zginie nam dosłownie w oczach. Z kolei opona letnia przy niskich temperaturach staje się twarda
i traci dobrą przyczepność z nawierzchnią. Dodatkowo opony zimowe posiadają inny rodzaj bieżnika co ułatwia odprowadzanie śniegu. Alternatywą mogą być też opony całoroczne. Tu trwa zagorzały spór pomiędzy zwolennikami „sezonówek” i opon uniwersalnych. Jedni twierdzą i z pewnością trochę racji w tym jest, że jak coś jest do wszystkiego to w sumie do niczego.. Inni z kolei podnoszą argument dostosowania jazdy do warunków panujących na drodze. Palcem wytykają przeznaczenie opon. Opona do jazdy zimą przeznaczona jest na śnieg. W naszych warunkach więcej jest zdecydowanie błota pośniegowego -na którym opona uniwersalna poradzi sobie prawdopodobnie lepiej. Z kolei na lodzie bez dodatkowego oprzyrządowania w postaci łańcuchów, nie poradzi sobie ani letnia, ani uniwersalna ani też zimowa. Jeśli dysponujemy odpowiednią gotówką i możemy pozwolić sobie na zakup opon zimowych, warto zrobić to wcześniej, gdy nie ma jeszcze szczytu sezonu. Ze zmianą opon na zimowe wstrzymujemy się do spadku temperatur w okolice 6-7 st. C.
GK
To prawda, wszyscy zakładają opony zimowe wówczas gdy pada śnieg natomiast jest to błędne rozumowanie. Temperatura 7 stopni Celsjusza zwana jest w branży oponiarskiej temperaturą zeszklenia opony. Guma opony letnie po prostu twardnieje i traci swoje właściwości. W czym to może przeszkadzać? Na przykład droga hamowania samochodu wydłuża się o kilka metrów co niekiedy w mieście może komuś uratować życie – jeżeli ktoś wybiegnie na ulice wprost pod koła. Co więcej jeżeli chodzi o temperaturę i warunki niektórzy nie wymieniają opon i jeżdżą w lecie na zimowych. Pomijając niszczenie i szybkie ścieranie się to opony zimowe takie tracą na trwałe swoje osiągi i opony takie są praktycznie bezużyteczne. Warto także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu opon. Część osób przechowuje opony letnie na balkonie w mrozy i to na słońcu…. to niszczy opony.
-Dziewczyny, to nie chodzi o to jaka jest temp. na dworzu. To tylko subiektywne zalecenia ekspertów. Najlepszy moment, to taki, gdy temp. przy gruncie przez cały dzień, nie pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę na oponach letnich.
-