Wypadek na drodze | kobietabezpieczna.pl

Wypadek na drodze

Wypadek na drodze to zdarzenie nagłe i nie ma szans na ustalenie, kiedy się można z nim zetknąć. Wyjeżdżając zza rogu widzimy nagle, że ktoś leży na jezdni, obok przewrócony i pogięty rower, czasem rozrzucone siatki z zakupami. Dwa rozbite samochody, szkło na jezdni. Ułamki sekund, nasza trzeźwość, sprawność i opanowanie a także umiejętność przewidywania i technika jazdy, decydują o tym czy będziemy na drodze bezpieczni.

Nagłe zdarzenie na drodze wymaga szybkich i zdecydowanych działań:

  • Bezpiecznie zatrzymaj swój pojazd, tak by nie doprowadzić do powstania dodatkowego zagrożenia. Jeśli zdarzenie ma miejsce w warunkach niskiej widoczności postaraj się tak ustawić pojazd, by nie mógł uderzyć w Ciebie inny użytkownik ruchu drogowego, jednocześnie kierując przednie oświetlenie swojego pojazdu w stronę miejsca zdarzenia.
  • Ubierz kamizelkę odblaskową i wystaw szybko trójkąt ostrzegawczy.
  • Przez chwilę z odległości kilku lub kilkunastu metrów oceń całość zdarzenia (miejsce wypadku, ilość pojazdów uczestniczących, zagrożenia wynikające z pożaru, wyciekających substancji chemicznych etc.)
  • Jeśli nie stwierdzisz bezpośredniego zagrożenia własnego zdrowia i życia podejdź do miejsca zdarzenia i oceń dokładnie ilość i stan poszkodowanych.
  • Korzystając z telefonu komórkowego (112) wezwij fachowo służby ratownicze (w kolejności: gdzie jest miejsce wypadku, co się wydarzyło, ile jest ofiar, jaki jest ich stan; podaj swoje dane personalne i numer telefonu, z którego dzwonisz i dopiero za zgodą oficera dyżurnego przerwij połączenie!).
  • W miarę możliwości zabezpiecz miejsce zdarzenia i udziel pierwszej pomocy poszkodowanym.
  • Nie opuszczaj miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu ekipy ratowniczej.
  • Podejdź do osoby kierującej akcją i zdaj relację ze wszystkich istotnych informacji, które posiadasz w tej sprawie.

Udzielenie pomocy jest naszym obowiązkiem. Nigdy nie przejeżdżaj obojętnie, gdy widzisz takie zdarzenie! Zwolnij prędkość, zatrzymaj się. Jeśli na miejscu są już osoby udzielające pomocy i Twoje wsparcie nie jest potrzebne, odjedź by nie utrudniać działań na miejscu akcji. Pamiętaj, że nie tylko ze względu na ewentualne sankcje należy udzielać pomocy innym. Tobie również może się to przydarzyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>