Karetka w drodze | kobietabezpieczna.pl

Karetka w drodze

Kierując pojazdem, jesteśmy zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Są nimi pojazdy (Art 53 Kod.Drog), wysyłające sygnał dźwiękowy i świetlny. Najczęściej spotykamy się z widokiem karetki pogotowia ratunkowego, radiowozu policyjnego czy wozu straży pożarnej.

Konieczność bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa, niestety często realizowana jest z dużym opóźnieniem. Spora część kierowców, jedzie przed samochodem uprzywilejowanym tak długo jak tylko się da. Dopiero wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia, zaczyna zwalniać lub zatrzymywać się, często co gorsza, na środku pasa ruchu, którym się przemieszcza. Kierowcy jadący na sąsiednich pasach ruchu, reagują podobnie, mało kiedy zdejmując nogę z pedału gazu. Co „sprytniejsi”, próbują wjechać na pas ruchu karetki czy straży pożarnej tuż za nią. W ten sposób ustępujące pierwszeństwa przejazdu samochody, przepuszczają nie tylko karetkę ale i samochód „spryciarza”.

Dwa grzechy główne normalnych użytkowników ruchu, na które wskazują kierowcy samochodów uprzywilejowanych, to nieuwaga oraz brak wyobraźni.

Wielu kierowców ma szczelnie zamknięte szyby, głośno włączoną muzykę a lusterka traktuje jak dodatek czasem przeszkadzający przy parkowaniu. Chcąc bezpiecznie poruszać się po drodze musimy mieć kontakt z otoczeniem! Musimy słyszeć i dokładnie widzieć to, co dzieje się dookoła nas. Regularne spoglądanie we wszystkie(!) lusterka, lekko uchylona szyba lub niezbyt głośno włączone radio zapewnią nam rzeczywisty kontakt z bliższym i dalszym otoczeniem naszego pojazdu.

Widząc nawet daleko z tyłu na naszym pasie ruchu pojazd uprzywilejowany, powinniśmy natychmiast zjechać – o ile tylko to możliwe do prawej (a w sytuacji wyjątkowej do lewej) krawędzi jezdni, i zatrzymać się! Droga musi być wolna a kierowca karetki musi wiedzieć dokładnie, co zamierzamy zrobić. Zjeżdżając na pobocze, lub na brzeg pasa ruchu włączmy kierunkowskaz. Ułatwi to podjęcie decyzji którędy pojazd na sygnale ma przejechać.

Jeśli zdarzy się tak, że stoimy w korku lub na czerwonym świetle, nie obawiajmy się wjechać częściowo na skrzyżowanie by udrożnić pas ruchu. Manewr należy wykonać bezpiecznie, nie wymuszając pierwszeństwa innym użytkownikom.

Nie zostaniecie ukarani przez policję mandatem za wjechanie na czerwonym świetle, jeśli służyło to przepuszczeniu pojazdu uprzywilejowanego!

W sytuacji zagrożenia życia, każda minuta może oznaczać ratunek dla potrzebującego. Nasza obserwacja otoczenia , umiejętność prawidłowego reagowania  i szybkość ustąpienia pierwszeństwa, decydują czasem o czyimś życiu lub śmierci! W tej karetce może znajdować się Twój bliski. W tej karetce możesz znaleźć się kiedyś i Ty. Może warto o tym pomyśleć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>