Bezpieczne Quady? | kobietabezpieczna.pl

Bezpieczne Quady?

Aktywny wypoczynek ma coraz więcej zwolenników, zwłaszcza, że dostęp do „rozrywkowych gadżetów” jest niemal wszechobecny. Lot paralotnią, skoki na bungee, powietrzny tandem spadochoronowy, czy też przejażdżka quadem to już w nadmorskich kurortach i parkach rozrywki niemal standard. Szczególnie te ostatnie budzą zachwyt swoim wyglądem i posiadaną mocą.

Quad to inaczej ATV (All Terrain Vehicle – pojazd na każdy teren. Jest mały, czterokołowy i najczęściej skrywa w sobie mocny silnik, powodujący dla mało wprawnego kierowcy spore zagrożenie.

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym quady poruszające się po drogach publicznych, muszą być zarejestrowane i posiadać tablice rejestracyjne. Pojazd taki powinien mieć także aktualne ubezpieczenie OC, a kierujący m u s i posiadać uprawnienia do kierowania.
Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ust. 2 pkt. 4, do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg uprawnia prawo jazdy kategorii B1.

Quad może być zarejestrowany także jako motorower. W takim przypadku osoba pełnoletnia, (taka, która skończyła 18 lat) nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem. Osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową.

bezpieczne_quady2

Użytkownicy quadów poruszający się po bezdrożach lub na własnych podwórkach, nie muszą posiadać praktycznie żadnych uprawnień.
Niezależnie jednak od kwestii prawnych, jeśli zdecydujesz się ruszyć na dalszą przejażdżkę, warto poświęcić chwilę na opanowanie techniki jazdy. Pozornie łatwe manewry kończą się często niespodziankami. A porwanie się na szybki rajd bez odpowiedniego doświadczenia może nawet mieć tragiczny finał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>