Mowa ciała kłamców | kobietabezpieczna.pl

Mowa ciała kłamców

klamstwo 2Kłamstwo może nie tylko zniszczyć nasze życie i emocje lecz również być istotną częścią stosunków międzyludzkich, która pozwala nam przetrwać w społeczeństwie. Młodzież sprawdzająca granice do jakich może się posunąć unikając kary za kłamstwo bawi się z rówieśnikami i dorosłymi w kotka i myszkę.  Stosunki w parach również mogą pozostawiać wiele do życzenia. Począwszy od zatajania drobnych wydatków, obniżania wartości prezentów zrobionych sobie, przez poważne  łamanie ślubnych obietnic miłości i wierności.  Zawody sprzyjające kłamstwu to dziennikarstwo (brukowe rzecz jasna) praca adwokatów, polityka, rozrywka, magia a nawet wymiar sprawiedliwości, który ma prawo do posługiwania się kłamstwem by wydobyć z kogoś  zeznania lub skłonić do współpracy.

W naszej nomenklaturze  możemy umieścić kłamstwo przypadkowe, niezamierzone, mimowolne, półprawdę, manipulację, niedomówienie…

Określeń i rodzajów kłamstwa znajdziemy wiele.  Każdego dnia kłamiemy od kilku do kilkudziesięciu razy mówi dr Sylwester Kowalski specjalista z zakresu komunikacji i relacji interpersonalnych. – Często kłamiemy w sposób nie zamierzony. Obiecując znajomym spotkanie do którego w wyznaczonym czasie nie dochodzi, odpowiadając na pytanie jak się masz odruchowo odpowiadamy Ok! w porządku podczas gdy wcale tak nie jest. Zdarza się że kłamiemy mówiąc o wyglądzie partnera, smaku  obiadu teściowej. Bo kto z nas mówi zawsze dokładnie to co myśli?

Powiesz znajomej, że ma straszną fryzurę, koledze że ohydnie wygląda z tłustym obwisłym brzuchem a kobiecie z którą sypiasz, że jest beznadziejną kochanką i miałeś w przeszłości lepsze?

Tego typy zachowania byłyby społecznym samobójstwem. Dlatego większość z nas nigdy na coś takiego sobie nie pozwoli. W ten sposób tworzymy kłamstwa usprawiedliwione i kłamstwa w imię wyższych wartości.- Dodaje dr Sylwester Kowalski.

Ostatnio na rynku coraz częściej pojawiają się publikacje o kłamstwie jako nieodłącznym elemencie naszego życia. Wśród nowości z pewnością na uwagę zasługuje książka Mowa ciała kłamców autorstwa Lillian Glass. Autorka ciekawie i dość kompleksowo podchodzi do klasyfikacji kłamstw jednocześnie prezentując sposoby ich rozpoznawania. Wśród charakterystycznych oznak wymienia nadmierną gestykulację, zbyt niski lub wysoki ton głosu, freudowskie przejęzyczenia, pochrząkiwanie drżenie głosu i dziesiątki innych oznak.

Warto pamiętać, że każdy może zostać oszukany. Ofiarą naciągaczy możesz stać się  na aukcji internetowej czy w interesach.  Możesz zostać okłamany w życiu prywatnym i towarzyskim. Nie będziesz nosił ze sobą wykrywacza kłamstw, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać symptomy kłamstwa. ” Odczytywanie innych ” powinno być elementarzem w prawidłowym budowaniu relacji międzyludzkich. Gdybyśmy to tylko dobrze umieli… żyć byłoby dużo łatwiej.

 

Książka Mowa ciała kłamców ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS.
Tytuł oryginału: The Body Language of Liars
Autor: Lillian  Glass.

Poznań 2014 r.

klamstwo

RaI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>