Dzień Zdrowia | kobietabezpieczna.pl

Dzień Zdrowia

7 kwietnia 1948r została założona Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization). Z tej też właśnie okazji, dzień 7 kwietnia, został uznany za Światowy Dzień Zdrowia i jest obchodzony również w Polsce. To świetna okazja, aby w ciągu tych 24 godzin każda z nas zastanowiła się co warto zmienić w swoim stylu życia, z jakich złych nawyków i nałogów zrezygnować i jak sprawić, żeby szara codzienność nabrała kolorów.

Jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się czy nie pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, zwlekasz z wizytą u dentysty czy masz zamiar rzucić palenie, to zrób to właśnie w Światowy Dzień Zdrowia! A do tego czasu przygotuj listę zakupów, która wyeliminuje bomby kaloryczne i papierosy, które są tak szkodliwe dla Ciebie samej i Twojego otoczenia. Przełam się! Złap za telefon i umów się na wizytę u stomatologa, której tak bardzo się boisz. Bo jak głosi porzekadło: w zdrowym ciele zdrowy duch. To właśnie zdrowie fizyczne wpływa na Twój stan emocjonalny i na odwrót. Zadbane ciało doda Ci pewności siebie, sprawi, że automatycznie wzrośnie poczucie Twojej wartości.

A wszystko to doładuje Twoje akumulatory, dzięki czemu będziesz tryskała energią każdego dnia.

Przynajmniej w połowie przeznacz ten dzień na pielęgnację ciała i duszy. Nie musi to być nic wielkiego. Wybierz się na spacer, odpocznij, zapomnij o stresie. Zadbaj o swoje zdrowie na swój własny sposób.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przebiegnie pod hasłem Working together for health i będzie poświęcony postępującemu kryzysowi w służbie zdrowia na świecie. Kryzys ten jest coraz bardziej widoczny i niestety dotyczy też naszego kraju. Coraz częściej słyszy się o protestach środowisk medycznych domagających się sprawiedliwych płac i korzystniejszych warunków pracy. Lekarze i pielęgniarki nie zapominają o swoich pacjentach i twierdzą, że nakłady na ochronę zdrowia są zbyt niskie.

7 kwietnia tego roku szpitale i kliniki na terenie całego kraju jednoczą się, aby wspólnie walczyć o swoje prawa. Został już zapowiedziany ogólnopolski protest.

Dr Tim Evans z WHO zaznacza, że jednym z miejsc, w którym wyraźnie mamy do czynienia z  brakiem wyspecjalizowanej kadry medycznej jest Afryka, gdzie HIV i AIDS są na porządku dziennym. Na region zamieszkujący ok. 682 mln ludzi przypada 750 tys. pracowników medycznych. To znacznie mniej niż w bogatszych krajach, gdzie liczba ta jest od 10 do 15 razy większa.

W ramach Światowej Organizacji Zdrowia obchodzimy też Światowy Dzień Walki z Gruźlicą (24 III), Światowy Dzień Bez Papierosa (31 V), Światowy Dzień AIDS (1 XII). Są to dni, w których szczególne miejsce zajmują problemy życia codziennego. Problemy, które mogą dotknąć każdej z nas, a które są często przez nas ignorowane.

Dbajmy więc o swoje zdrowie na co dzień i bądźmy świadome jego wartości.

Monia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>