Zielone zdrowie | kobietabezpieczna.pl

Zielone zdrowie

Pierwszy raz próbując zielonej herbaty, mocno walczyłem ze sobą, by nie odstawić filiżanki z nietkniętą zawartością. Dziś po kilku latach od tego momentu, jestem jej największym zwolennikiem.

Zielona herbata, dla jednych jest z daleka omijanym, mało atrakcyjnym, niezbyt aromatycznym napojem, dla innych skarbnicą mikroelementów, witamin i olejków eterycznych, dla jeszcze innych cudownym, uzdrawiającym wywarem otoczonym kultem i niemal magiczną mocą.

Mimo, iż zielona herbata dla Chińczyków i Japończyków jest codziennym napojem od pięciu tysięcy lat, w Europie znana jest dopiero od XVII wieku. Nie jest poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowane zostają jej najwartościowsze składniki.Zielona herbata zawiera:

  • garbniki (polifenole)
  • mikroelementy (wapń, potas, fluor, żelazo, sód, cynk)
  • olejki eteryczne
  • kofeinę (teinę)
  • witaminy A, B1, B2, C, E i K

Zielona herbata – dzięki zawartości polifenoli- doskonale wpływa na układ krążenia i serce, obniża ryzyko zawału i zakrzepów. Obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała odkładaniu się złogów na ściankach naczyń krwionośnych. Ułatwia koncentrację, poprawia pamięć. Lekarze podkreślają jej znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Garbniki zawarte z zielonej herbacie, mają działanie antyseptyczne i pomagają w leczeniu chorób infekcyjnych jak grypy czy przeziębienia.

Zgodnie z filozofią i medycyną wschodnią, zielona herbata posiada w sobie silne antyoksydanty, znacznie opóźniające procesy starzenia, dlatego zalecana jest osobom dbającym o siebie jako źródło długotrwałej młodości i urody. Zielona herbata to również ulga dla naszego przepełnionego żołądka i skarb dla dziąseł i zębów. Nie tylko oczyszcza układ pokarmowy ale także odświeża oddech i chroni nasze zęby przed próchnicą.

W przeciwieństwie do czarnej herbaty, herbata zielona nie jest poddawana procesowi fermentacji, dlatego właśnie zachowuje naturalne substancje- polifenole, katechinę i taninę.

Z zielonej herbaty, produkuje się wiele kosmetyków: kremy chroniące skórę przed działaniami słońca, szampony wzmacniające cebulki włosowe, mleczka kosmetyczne, żele chroniące przed grzybami i bakteriami, maseczki itp.

Dla wielu smakoszy, samo picie zielonej herbaty jest wspaniałym rytuałem. Mniej wtajemniczonym, warto przypomnieć kilka prostych zasad. Nie powinno się nigdy zalewać zielonej herbaty wrzątkiem. Po zalaniu liści, należy odczekać ok. 3 minut, jeśli chcemy uzyskać napój energetyzujący, 5-8 minut jeśli właściwości mają być relaksujące i odprężające. Liście zielonej herbaty można parzyć nawet 3-krotnie. Nie powinno się nigdy podawać zielonej herbaty z mlekiem. Nie powinno się też jej słodzić. Wyjątkiem jest niewielka ilość miodu. Doskonałym dodatkiem, jest także odrobina mięty.

Zalecane jest picie 2 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>