Studenci na uczelnie | kobietabezpieczna.pl

Studenci na uczelnie

Październik to miesiąc szczególnie istotny dla studentów. Rozpoczyna się właśnie nowy rok akademicki.

Według danych GUS, w roku akademickim 2004/05 w szkołach wyższych wszystkich typów kształciło się 1,9 mln. studentów, czyli o 3,6 proc. więcej niż w roku poprzednim W roku akademickim 2006/2007, w uczelnianych ławach zasiądzie 2 000 000 Polaków!

Popularność studiowania i zdobywania wyższego wykształcenia rośnie. Polacy każdego roku podnoszą poprzeczkę dotyczącą uzyskiwanych tytułów naukowych i wiedzy. Modne stało się uzupełnianie wiedzy i dokształcanie. Modne jest również studiowanie na 2 a nawet trzech kierunkach równocześnie. Nie zawsze takie działanie oceniane jest pozytywnie. Studenci często bywają przepracowani i przemęczeni. Zwłaszcza Ci, którzy próbują godzić 2 kierunki studiów z pracą zawodową.

Dalece niedoskonały system stypendialny w Polsce, zmusza młodych ludzi do podejmowania dodatkowego zatrudnienia. W celu zdobycia środków na naukę zmuszeni są do pracy często kosztem czasu nazywanego przez dydaktyków czasem na samokształcenie.

W sumie w naszym kraju mamy 200 publicznych szkół wyższych. Działa też ok. 300 uczelni niepublicznych. Największym ośrodkiem akademickim w Polsce jest Warszawa, a największą uczelnią – Uniwersytetet Warszawski, ( kształcący ponad 55 tys. Studentów).

Poza Warszawą największe ośrodki akademickie to: Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Lublin, Gdańsk oraz Łódź. W sumie kształciło się w nich łącznie ponad 42 % studentów w naszym kraju.

W tym roku chęć studiowania na samym tylko Uniwersytecie Warszawskim zgłosiło ponad 71 tys. Kandydatów! Najwięcej osób, złożyło dokumenty na prawo – 4,5 tys., ekonomię – 3,9 tys. i na anglistykę – 3,2 tys.
Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było jednak na japonistyce (ok. 30 osób), na którą przygotowano tylko kilkanaście miejsc.
Wśród najpopularniejszych kierunków czołowe miejsca zajmują: iberystyka, sinologia, anglistyka.

Jednym z najmocniej obleganych kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim jest prawo – zgłosiło się tam w tym roku ponad 3,6 tys. kandydatów. Na drugim miejscu znajduje się psychologia – (1,3 tys. zgłoszonych kandydatów). Łącznie na Uniwersytet Jagielloński zgłosiło się ponad 40 tys. osób.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, przyjął na pierwszy rok studiów w tym roku ok 5 tys. osób. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było na filologii angielskiej – średnio 13,25 osoby, biotechnologia – 12,07 i stosunki międzynarodowe – 11,37. Łącznie o miejsce na studiach w roku akademickim 2006/2007 ubiegało się na UMK prawie 22 tys. osób.

Pęd Polaków do wiedzy nie słabnie. Na rosnące wyzwania musi przygotować się zatem kadra akademicka. Więcej studentów to większe obciążenia, krótszy czas który można poświęcić studiującej osobie, zwiększone zapotrzebowanie na sale dydaktyczne, akademiki, infrastrukturę naukową. Pytanie czy uczelnie dadzą sobie z tym radę czasem wydaje się być całkiem zasadne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>