Paskalizacja
Spotykana była najczęściej w Stanach Zjednoczonych. Teraz szybko wędruje w stronę Europy i zdobywa kolejnych zwolenników.
Cóż to takiego? Najprościej mówiąc nowa technologia obróbki żywności. Do tej pory mówiliśmy o pasteryzacji (czyli krótkotrwałym zwiększeniu temperatury) lub sterylizacji czyli przegotowaniu żywności lub w wersji chemicznej dodaniu substancji konserwujących zwanych potocznie konserwantami. Procesy zwiększały znacznie trwałość produktów i wydłużały termin przydatności do spożycia. Ich zasadniczą wadą było jednak narażenie produktu na utratę wartości odżywczych, witamin a nawet smaku.
W sukurs tradycyjnym metodom nadciągnęła paskalizacja. Polega na oddziaływaniu wysokim ciśnieniem (nawet 1000 MPa). W ten sposób właściwości produktu zostają zachowane. Smak, zapach świeżego produktu nie zmieniają się. W procesie paskalizacji produkty zamykane są w opakowaniach elastycznych i zanurzane w wodzie. Urządzenia kompresujące nie muszą być poddawane ciągłej procedurze czyszczenia. Występują znaczne oszczędności energii w stosunku do metod dotychczasowych a właściwości produktów są wiele lepsze. Świeży sok dzięki paskalizacji może być przechowywany około 10 dni.
Dodaj komentarz