Nowa kobieta? | kobietabezpieczna.pl

Nowa kobieta?

Mieszkają w dużych i średnich miastach. W większości samotne lub w luźnych związkach, choć zdarza się i w związku małżeńskim. Wiek w przedziale 24 – 40 lat, wykształcenie na ogół wyższe i znajomość, co najmniej jednego języka obcego. Są ambitne, aktywne i nie boją się ryzyka. Pracują po kilkanaście godzin na dobę. Wolny czas przeznaczają na hobby – sport i rozwój indywidualnych zainteresowań. Sukces zawodowy przedkładają nad udane życie rodzinne. Małżeństwo oraz urodzenie dziecka odkładają na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Te kobiety osiągają stanowiska, przywileje, władzę i niezależność finansową zarezerwowaną dotychczas dla męskiej części świata. Własną pracą, nie korzystając z ułatwień, osiągają status i pozycję równą męskiej. Często zauważalna staje się zmiana ról i postaw. Przyglądając się współczesnemu „kobiecemu stylowi” zachowania, da się wyróżnić takie cechy jak zdecydowanie, aktywność, niezależność, cechy przywódcze i wysoka motywacja a więc typowo męskie cechy kulturowe. Mniej lub bardziej świadome przejęcie męskich wzorców budowania kariery zawodowej i stylu zachowań chociażby seksualnych, pozwoliło osiągnąć to, o co przez lata walczyły feministki.

Przez wiele lat pracowałem w branży ubezpieczeniowej, przeprowadzając setki rozmów kwalifikacyjnych. W większości były to kobiety. Zakres wymagań kwalifikacyjnych, preferował wykazanie się cechami męskimi. Co ciekawe, większość kobiet przechodziła pozytywnie kwalifikacje, prezentując wizerunek zbliżony do męskiego. Im bardziej kobieco i czarująco prezentowała się kandydatka, tym mniejsze miała szanse na otrzymanie pracy. U znacznej części kandydatek, dało się zauważyć funkcjonowanie w ramach męskich cech kulturowych. Okazywały się sprawnymi profesjonalistkami wypełniającymi „ męskie” zadania, niejednokrotnie przejmując kluczowe kierownicze stanowiska.

Tak wiec nie walka, a dostosowanie i swoista „mimikra” pozwoliła kobietom na przeniknięcie niewidzialnego muru kulturowego. Czy jesteśmy świadkami tworzenia się nowych relacji kulturowych? Chyba tak.
„Nowa kobieta” jest faktem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>