Spokojny Sen – w oczekiwaniu na Morfeusza | kobietabezpieczna.pl

Spokojny Sen – w oczekiwaniu na Morfeusza

Cyceron kiedyś powiedział : „Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły”- idąc tropem owej myśli istotnie dochodzimy do wniosku, że dobry, zdrowy sen działa jak lekarstwo i najlepszy kosmetyk. Pozwala odpocząć, zregenerować siły, nabrać dystansu do wielu spraw, przygotować organizm do radzenia sobie z zadaniami następnego dnia.

Jakkolwiek fizjologia snu i skutki bezsenności nie są jeszcze dokładnie zbadane, to wpływ snu na stan psychofizyczny organizmu jest oczywisty.  Już jedna nieprzespana noc powoduje zaburzenia nastroju, rozdrażnienie i brak koncentracji, skłonność do drzemki w czasie dnia. Przewlekły niedobór snu powoduje zakłócenia endokrynologiczne np. wzrost wydzielania leptyny prowadzący do otyłości, nadmierne wydzielanie kortyzolu czyli hormonu stresu oraz upośledza tolerancję glukozy, co zwiększa ryzyko cukrzycy typu II. Badania wykazały, że niedobór snu przyczynia się do nadciśnienia, a tym samym rozwoju miażdżycy. Osłabia się również układ immunologiczny. Nie bez przyczyny mówi się, iż sen to zdrowie.

Bezsenność może przybierać różne formy. Najczęściej są to kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się w ciągu nocy, wczesne przebudzenie lub też niewłaściwa jakość snu.

sen11Przyczyną bezsenności u osób zdrowych mogą być czynniki środowiskowe jak hałas, światło, zbyt wysoka temperatura lub natury emocjonalnej jak silne przeżycia w ciągu dnia powodujące uporczywe nawroty myśli. Systematyczne niedosypianie z powodu braku czasu, nieregularna pora odpoczynku spowodowana trybem życia lub pracą na zmiany, podeszły wiek i związana z nim bezczynność w ciągu dnia  również  prowadzą do bezsenności.

Pierwszym krokiem w walce z bezsennością  powinno być zadbanie o poprawę higieny snu. Powinniśmy więc wyciszyć, zaciemnić i przewietrzyć sypialnię,  zadbać o wygodne, zgodne z upodobaniami łóżko i pościel.   Wieczorem należy ograniczyć palenie, picie alkoholu i napojów kofeinowych jak kawa czy herbata. Wieczorny posiłek powinien być raczej skromny – nie kładziemy się spać głodni, ale też nie przejedzeni.  Przed snem wypijmy szklankę mleka lub herbatkę ziołową.  Chodzimy spać codziennie o tej samej porze uprzednio zrelaksowani  słuchaniem ulubionej spokojnej muzyki.  Proste, prawda? Tylko, że najczęściej zupełnie nie możliwe do spełnienia.

Żyjemy przecież coraz intensywniej, pracy i innych obowiązków mamy zawsze za dużo, w życiu towarzyskim chcemy uczestniczyć aktywnie, znajdując czas dla przyjaciół i znajomych, jednakże często zostaje coś ważnego nie załatwionego, coś co nie pozwala nam spać. A że spać musimy, sięgamy więc po tabletkę nasenną. Doraźnie jest to dobre rozwiązanie problemu. Gorzej gdy bezsenność ma charakter przewlekły.  Wtedy mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne przyjmowania farmakologicznych środków nasennych jak uzależnienie, bóle głowy i ospałość. Dlatego przy przewlekłej bezsenności  zalecane są zioła i preparaty zielarskie. Takim preparatem  jest suplement diety Symbioline – Spokojny Sen.

spokojnysensymbioSymbioline -Spokojny Sen jest suplementem diety  ułatwiającym zasypianie i pogłębiającym sen,. Zawiera zioła łagodzące stres, ułatwiające naturalny relaks, zmniejszające napięcie nerwowe. 

Symbioline – Spokojny Sen polecamy osobom żyjącym w stresie i napięciu, mającym problemy z zasypianiem. Preparat zapobiega wczesnym przebudzeniom, poprawia jakość snu.  

Symbioline Spokojny Sen przywraca spokój po wytężonym wysiłku fizycznym.

W skład preparatu wchodzą    liść melisy, przykwiatki chmielu, kwiat lipy, kwiat bzu czarnego, koszyczek rumianku. A oto ich charakterystyka:

Liść melisy
Surowiec o miłym cytrynowym zapachu otrzymywany jest z  melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.), byliny występującej w stanie naturalnym w basenie Morza Śródziemnego, a u nas uprawianej. Składnikami leczniczymi liścia melisy są olejek eteryczny, polifenolokwasy, garbniki, trójterpeny.  Liść  melisy stosowany jest w ziołolecznictwie ze względu na działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, a także ze względu na aktywność przeciwwirusową, przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.  Listki melisy są także stosowane w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do sałatek, potraw mięsnych i napojów.

Przykwiatki chmielu
Przykwiatki chmielu to żeńskie kwiatostany chmielu zwyczajnego (Humulus lupulusL.), rośliny uprawianej na dużą skalę ze względu na jej zastosowanie w produkcji piwa. Składnikami chmielu mającymi znaczenie w ziołolecznictwie jak i w przemyśle browarnianym są substancje goryczkowe – humulony i lupulony oraz olejek eteryczny. Ponadto surowiec zawiera flawonoidy, proantocyjanidyny, kwasy fenolowe, polisacharydy i minerały.  Przykwiatki chmielu wykazują działanie uspokajające i nasenne. W medycynie tradycyjnej zalecane są w zaburzeniach samopoczucia jak niepokój, stany lękowe oraz zaburzenia snu. Zalecane jest też łączenie surowca z innymi ziołami o działaniu uspokajającym.

Kwiat bzu czarnego.
Czarny bez ( Sambucus nigra L.)  jest popularnym krzewem występującym w stanie naturalnym na łąkach i obrzeżach lasów. W ziołolecznictwie stosowane są zarówno kwiaty jak i owoce bzu czarnego. Kwiat zawiera około 3 % flawonoidów, wśród których dominuje rutyna, a także polifenolokwasy, olejek eteryczny, śluzy, garbniki i  około 9% soli mineralnych ze znaczącym udziałem potasu.  W medycynie ludowej herbatka i syrop z kwiatów bzu czarnego stosowana jest w chorobach przeziębieniowych. Znane jest również oczyszczające działanie surowca.  Równie często herbatkę z kwiatu bzu zalecano jako środek na bezsenność. Kwiat bzu czarnego stosował w mieszankach nasennych jeden z najbardziej znanych polskich zielarzy o. Andrzej Klimuszko.

Kwiat lipy
Lipa drobnolistna ( Tilia cordata  Miller) to silnie rosnące drzewo, bardzo popularne w parkach i do obsadzania aleji.  Roślina  miododajna, która w upalny dzień zaprasza swym cieniem i aromatem kwiatów do odpoczynku.  Wpływa  odprężająco na umysł i zbawiennie na ciało. Zastosowanie kwiatu lipy w ziołolecznictwie jest wielokierunkowe. Surowiec zawierający flawonoidy, garbniki i śluzy stosowany jest w chorobach przeziębieniowych, schorzeniach przewodu pokarmowego a także w oczyszczaniu organizmu. Kwiat lipy  wzmacnia system nerwowy zmniejszając podatność na zdenerwowanie oraz wspomaga zasypianie.

Koszyczek rumianku
Koszyczek rumianku otrzymuje się z rumianku zwyczajnego ( Matricaria recutitaL.) pochodzącego obecnie prawie wyłącznie z kontrolowanych upraw. Jest jednym z najbardziej znanych  ziół leczniczych, towarzyszącym nam przez całe życie – począwszy od kąpieli niemowlęcia aż po leczniczą herbatkę w późnej starości. W krajach o ciepłym klimacie stosowany jest również jako codzienny napój. Surowiec zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, kwasy polifenolowe, kumaryny oraz polisacharydy. W ziołolecznictwie stosowany jest ze względu na właściwości przeciwbakteryjene i przeciwwirusowe, żółciopędne, rozkurczające. Potwierdzone badaniami farmakologicznymi działanie uspokajające rumianku znalazło zastosowanie w terapii niepokoju ruchowego oraz bezsenności.

Symbioline – Spokojny sen  to naturalny sposób na przespaną noc.

Redakcja:  Herba Studio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>