Wstydliwe dolegliwości | kobietabezpieczna.pl

Wstydliwe dolegliwości

Co najmniej raz w życiu co piąta kobieta cierpi na infekcje dróg moczowo-płciowych. Wszystkiemu winna jest nasza budowa i hormony. Jednak mimo, że sprawa wydaje się naturalna jak złapanie przeziębienia wiele z nas wstydzi się pójść do lekarza. Kobiety zwlekają z wizytą u ginekologa mając nadzieję, że swędzenie czy pieczenie w końcu samo przejdzie. Ale w ten sposób można tylko spowodować nasilenie objawów i zdecydowanie utrudnić sobie walkę z infekcją, która im dłużej nie jest leczona, tym trudniej potem się leczy.
4 najpopularniejsze kobiece choroby to zapalenie pęcherza, drożdżyca, zakażenie chlamydiami i rzęsistkiem. Nie należy w ich przypadku zwlekać z wizytą u ginekologa, dlatego warto znać ich objawy oraz wiedzieć jak pomagać sobie w leczeniu zaproponowanym przez lekarza.

1. ZAPALENIE PĘCHERZA-Najpopularniejsze objawy to silne parcie na pęcherz powiązane z trudnością w oddaniu moczu, pieczeniem i bólem. Może przy tym występować gorączką i ogólne złe samopoczucie. Jak sobie pomóc? Należy pić dużo wody niegazowanej, lekkie herbatki ziołowe, np. z rumianku, sok żurawinowy (żurawiny działają bakteriobójczo), łącznie co najmniej 2 litry płynów dziennie. Warto też sięgnąć po przetwory z żurawin i mieszanki ziołowe dostępne w aptece bez recepty.

2. DROŻDŻYCA- Drożdżyca to grzybica pochwy. Wynika nie z braku higieny, ale najczęściej ze stresu, kuracji antybiotykowej czy niewłaściwie dobranych kosmetyków do mycia okolic intymnych. Objawy drożdżycy to przede wszystkim białe gęste upławy, ale niekiedy pojawia się też ropna wydzielina w moczu. Przy takiej infekcji warto zastosować krem z klotrimazolem, oraz preparaty zawierające probiotyki (szczepy dobrych bakterii). Należy wzmacniać swoją odporność jedząc dużo warzyw i owoców, uzupełniając witaminę C preparatami dostępnymi w aptece oraz pić jogurty zawierające żywe kultury bakterii. Warto też na jakiś czas zrezygnować z obcisłej bielizny na rzecz luźnych bawełnianych damskich szortów.

3. ZAKAŻENIE RZĘSISTKIEM-Rzęsistkiem można się zarazić na basenie, w publicznej toalecie, współżyjąc z chorym na rzęsistkowicę. Poznać, że doszło do zakażenie można po podrażnieniu błon śluzowych, pojawieniu się pienistych, żółto-zielonych upławów, objawach analogicznych do zapalenia pęcherza. Przy zakażeniu rzęsistkiem najważniejszą rzeczą jest wizyta u lekarza gdyż konieczna jest antybiotykoterapia. Drugą rzeczą, jaką należy zrobić po rozpoznaniu to nakłonienie partnera do leczenia, nawet, jeśli u niego nie pojawiły się żadne objawy choroby.

4. ZAKAŻENIE CHLAMYDIAMI-Bakterie te przenoszone są drogą płciową, nieleczone zakażenie prowadzi do chlomydiozy. Czym się objawia? Głównie pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólem w podbrzuszu, pojawieniem się ropnej wydzieliny w moczu. Objawy choroby mogą utrzymywać się do 5 tygodniu, w tym czasie i podczas całego leczenia należy powstrzymać się od współżycia i warto nakłonić do leczenia swojego partnera. Kluczowa jest jednak wizyta u lekarza, nieleczone lub źle leczona chlomydioza prowadzi do zapalenia szyjki macicy, jajników i jajowodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>