Prawo jazdy inaczej. | kobietabezpieczna.pl

Prawo jazdy inaczej

girl and old scooterPrezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o kierujących pojazdami. Zmian jest kilka, przez niektórych szczególnie wyczekiwanych. Jedną z nich jest dopuszczenie osób posiadających prawo jazdy kategorii B (dłużej niż 3 lata) do jazdy na motocyklach o poj. do 125 cm3. Pierwotnie zmiany zakładały, że  takie pozwolenie będzie dotyczyło wyłącznie pojazdów wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Przedstawiciele Senatu RP zwrócili uwagę, że byłaby to dyskryminacja producentów pojazdów ze skrzyniami manualnymi. Ostatecznie przepis pozwala na korzystanie ze skrzyni zarówno automatycznej jak i manualnej.

Całkowitą nowością jest zniesienie obowiązku uczestniczenia w części teoretycznej szkolenia dla kandydatów na prawo jazdy. Pozostaje obowiązek uczestniczenia w części praktycznej kursu czyli odbycie „jazd”.  Obowiązuje 15 godzin w kategorii B+E a 10 godzin w kat  AM.

Ustawa wprowadza także jednolity system teleinformatyczny oraz określa, że pytania egzaminacyjne przygotowywać będzie państwowa komisja.

Egzamin praktyczny -czego nie można było w żadnym wypadku gwarantować sobie wcześniej- będzie można odbyć samochodem w którym odbywało się szkolenie. Nowością jest także element egzaminacyjny z zakresu eco drivingu. Egzaminatorzy mają sprawdzać umiejętność energooszczędnej jazdy.

Ceny egzaminów mogą ulec nieznacznemu podwyższeniu. Stanie się tak najprawdopodobniej za sprawą obowiązku przekazania przez  wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego 1,5% opłaty egzaminacyjnej ( z egzaminu teoretycznego) do budżetu państwa.

Czy zmiany wyjdą wszystkim na dobre? To kwestia dyskusyjna. Liberalizacja dostępu do świata jednośladów,  omijanie fazy przygotowań i egzaminów  z pewnością będzie odebrane przez kandydatów bardzo pozytywnie. Z drugiej strony przy szaleństwie jakie dzieje się na naszych drogach warto pomyśleć, czy osoby nie zawsze posiadające odpowiednią wprawę w kierowaniu takimi pojazdami nie spowodują wzrostu zagrożeń.  Oby tylko za kilka miesięcy znów nie powiedzieć, że mleko się już rozlało…

 

RedS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>