Mit wolności a droga medytacji | kobietabezpieczna.pl

Mit wolności a droga medytacji

mitwolnosciMówi się, że wolność to możliwość osiągania celów i zaspokajania pragnień. Skąd jednak pochodzą owe cele czy pragnienia? Jeżeli źródłem są negatywne emocje, ignorancja, utarte koleiny przyzwyczajeń, to wtedy nasza wolność jest jedynie złudzeniem a praktyki duchowe zamiast kierować ku wyzwoleniu, utrwalają w nas frustrację i cierpienie.

Główną cechą świata zawistnych półbogów zwanych asurami, jest paranoja. Gdy próbujesz pomóc komuś o mentalności asury, uzna on, że próbujesz mu zaszkodzić, albo wedrzeć się na jego terytorium. Ale jeśli wstrzymasz się z pomocą, potraktuje jako dowód egoizmu i stwierdzi, że dbasz tylko o własną wygodę. Jeśli zaś pozwolisz mu wybrać pomoc, lub jej brak, stwierdzi, że wciągasz go w jakąś grę.

Asura odznacza się niemałą inteligencją: widzi wszystkie ukryte zakamarki. Wydaje Ci się, że porozumiewasz się z nim patrząc mu prosto w oczy, a on tymczasem, przygląda Ci się od tyłu. Ta ciężka paranoja idzie w parze z ogromną skutecznością i precyzją, które budzą rodzaj defensywnej dumy. Mentalność asury związana jest z wiatrem, nieustającą gonitwą, dążeniem do tego, żeby wszystko osiągnąć za jednym zamachem i uniknąć wszelkich możliwych ataków.

Asura bez przerwy dąży do coraz wyższych, wspanialszych celów, więc nie może sobie pozwolić na to, żeby wpaść w potrzask.

Nie ma czasu na żadne przygotowania, nie ma kiedy przyszykować się do jakiejkolwiek reakcji. Działa więc bez żadnych przygotowań. Powstaje przy tym swego rodzaju fałszywa spontaniczność, wrażenie swobody ruchów.

Umysłowość asury, zaprzątniętą jest ciągłym porównywaniem. Wśród nieustannego trudu, jakiego wymaga troska o bezpieczeństwo i dążenie do rzeczy wielkich, niezbędne są punkty odniesienia, drogowskazy, według których możesz obmyślać kolejne ruchy, namierzać przeciwnika, oceniać poczynione postępy. Sytuacje życiowe traktujesz jak gry, bo w każdej uczestniczą dwie strony. Ty sam i Twój przeciwnik.

A może to wszystko, co Cię otacza wcale nie jest grą, a zmagania z zawiścią, paranoją, gniewem i głupotą, to nieodzowny czynnik życia każdego człowieka?
Jeśli chcesz przekonać się jak na te i wiele innych płaszczyzn Twojego duchowego życia,  patrzy jeden z najwybitniejszych nauczycieli buddyjskich Chögyam Trungpa, sięgnij po jego książkę „Mit wolności a droga medytacji”. Sięgnij bo… warto!

Amicana

Książka ukazała się nakładem: Jacek Santorski & Co. Agencja Wydawnicza
Autor: Chögyam Trungpa
Tytuł: Mit wolności a droga medytacji
Tytuł oryginału: The Myth of Freedom and the Way of Meditation
Warszawa 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>