Woda niezbędna dla organizmu | kobietabezpieczna.pl

Woda niezbędna dla organizmu

Wody, wody, wody! Dla ochłody, dla przeżycia, dla zdrowia! Serce może nam nie wytrzymać – ostrzega Kazimierz Zalewski, kierownik plaży z sopockiego WOPR. I przestrzega przed wskakiwaniem do zimnych zbiorników wody wówczas, gdy mamy rozgrzane ciało.

Lekarze apelują – pijmy wodę, duże ilości wody. Do szpitali trafia co raz więcej osób z odwodnieniem i poparzeniami słonecznymi!
Pogoda jest iście tropikalna„ - mówi dyżury synoptyk IMGW – Małgorzata Tomczuk. Trochę chłodniej będzie nad morzem, ale to nie upoważnia nas do rezygnacji z nakryć głowy i dużych ilości picia. Każdy szuka jak może odrobiny cienia, chłodu, wody.

Tak wysokie temperatury są groźne dla człowieka w wielu aspektach – czy to przegrzania organizmu, czy osłabnięć, które często dotyczą osób starszych, czy też do zmniejszonej koncentracji, która to jest szczególnie istotna podczas jazdy samochodem czy pracy przy urządzeniach elektrycznych.  Nie bez przyczyny w krajach, gdzie upały są na porządku dziennym istnieje zjawisko siesty, przerwy w pracy w godzinach największego natężenia słonecznego.

Potrzeba wiele rozwagi by mądrze przetrwać ten czas, oraz by w sposób szczególny zadbać o osoby w podeszłym wieku oraz dzieci, które to są najmocniej narażone na szybki ubytek wody w organizmie. Ważne by dziecko chronić przed nadmiernym nagrzaniem – dlatego warto na spacery wychodzić wcześnie rano lub późnym popołudniem, a nawet wieczorem. Ważne jest by nie pozwalać dziecku bawić się bez nakrycia głowy lub bezpośrednio na słońcu, warto wybierać zacienione miejsca. To samo dotyczy maleńkich dzieci w wózku – nie należy wózków zostawiać na słońcu, a dzieci w nim leżące ubierać trzeba bardzo przewiewnie i lekko.

Małe dzieci często zapominają lub jeszcze nie potrafią upomnieć się o wodę. Warto często podawać dziecku coś do picia i ważne by nie były to słodzone czy gazowane napoje, które nie są najzdrowszym rozwiązaniem, a często też zamiast gasić pragnienie jeszcze je zwiększają. Kiedy pijemy duże ilości wody – warto zadbać o to by była to dobra woda, a jej stopień zmineralizowania stosunkowo niski – tak by można ją było podawać dziecku. Dla dorosłego picie zbyt dużej ilości wody mineralnej też nie jest wskazane. Warto sięgać po wody źródlane a dla dziecka po specjalnie wyprodukowane z myślą o najmłodszych wody.

Która woda jest najlepsza dla dziecka? Taka, która ma odpowiednią, – czyli niewielką – ilość składników mineralnych.  Ważne są nie tyle rekomendacje, – co rzeczywisty stopień mineralizacji wody, według zaleceń Komisji Żywienia Niemieckiego Towarzystwa Pediatrycznego ilość składników mineralnych w wodzie dla dzieci nie powinna przekraczać 500mg/l natomiast azotanów 10mg/l , gdyż taka woda jest w pełni bezpieczna dla niemowląt i dzieci. np. woda Humana dla niemowląt od urodzenia. W wyniku bardzo złożonego procesu produkcyjnego (tzw. dwukrotnej odwrotnej osmozy) ma skład dokładnie odpowiadający subtelnym potrzebom niemowląt i dzieci. Jest zatem bezpieczna, zdrowa i smaczna dla dziecka, dla mamy i dla całej rodziny. Specjaliści zalecają, by dorośli pili ok.3 litrów wody dziennie.

W te upalne dni pijmy dobrą wodę i pijmy jej dużo!

———————-

więcej w materiałach:  Humana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>