Zdrowie i uroda w ziołach | kobietabezpieczna.pl

Zdrowie i uroda w ziołach

ziolkaNaturalne substancje otrzymywane z ziół są wartościowymi składnikami kosmetyków. Ich zalety znane są od dawna. Już w Antyku kobiety dbały o swoją skórę używając wyciągów z roślin. Olejki, napary przygotowane z mieszanek ziołowych zastępowały kremy, toniki, płyny do kąpieli. Antyczne piękności nacierały ciała olejkiem z czarnuszki oraz stosowały preparaty z aloesu i wody różanej. W XVIII wieku, caryca Katarzyna pielęgnowała skórę szyi i dekoltu olejkiem z brzoskwiń, migdałów oraz naparem z mięty, rozmarynu.

Kosmetyki otrzymane z substancji roślinnych działają dobroczynnie na skórę. Leczą wypryski. Ujędrniają i nawilżają ją. Ich zastosowanie zależy od tego, jakie substancje wchodzą w ich skład. Najważniejszymi substancjami aktywnymi biologicznie są:

FLAWONOIDY, odmładzają skórę ciała. Są lepszymi utleniaczami niż witamina C czy E. Pomagają w walce ze stanami zapalnymi i grzybiczymi skóry. Wchodzą w skład toników, kremów na dzień i na noc do cery wrażliwej, ze skłonnością do wyprysków. Substancje te występują w: lukrecji, miłorzębie japońskim, arnice górskiej, kwiatach lipy i bzu czarnego.

ŚLUZY chronią skórę przed podrażnieniami, kojąc ją i znieczulając. Zmiękczają zrogowaciały naskórek oraz dezynfekują rany. Są składnikiem kremów przeznaczonych dla skóry podrażnionej, a także znajdują się w maściach stosowanych przy zadrapaniach, obtarciach. Surowcami śluzów są: algi, aloes, korzeń i liść prawoślazu, ziarna lnu i liść podbiału.

GARBNIKI mają właściwości ściągające. Działają antybakteryjnie. Używane są do produkcji kosmetyków przeciw trądzikowych oraz tych, przeznaczonych dla cery łojotokowej. Występują w: pokrzywie, bratku polnym, chabrze, krze dębu, szałwii, dziurawcu.

FITOHORMONY są skuteczną bronią przeciw starzeniu się skóry. Pobudzają proces odnowy biologicznej skóry oraz oczyszczają ją z toksyn. Dbają o właściwe nawilżenie skóry przez co dłużej wygląda świeżo. Stosowane są w kosmetykach przeznaczonych dla skóry dojrzałej, której brakuje jędrności. Ich źródłem są: koper, bazie wierzby, soja, koniczyna, szyszki chmielu, kiełki pszenicy.

GLIKOZYDY nawilżają skórę powodując, iż staje się ona delikatna i miękka. Oczyszczają ją, usuwając z niej toksyny. Są substancjami używanymi w produkcji kremów i toników. Ich surowcami są: owoce czeremchy, żurawina, nasiona lnu zwyczajnego

ANTRACHINONY mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosowane są w kosmetykach dla cery trądzikowej: tonikach, żelach, peelingach. Działają przeciwbólowo w przypadku stanów zapalnych skóry. Ich głównym surowcem jest aloes.

FITOSTEROLE na naskórek działają zmiękczająco i nawilżająco. Chronią skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Używane są przy produkcji maseczek i peelingów do cery suchej i wrażliwej. Można je otrzymać z kwiatu lipy, płatków nagietka, z aloesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>