Zaskocz napastnika | kobietabezpieczna.pl

Zaskocz napastnika

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Jedna z absolwentek szkolenia Ogólnopolskiej Akcji Prewencyjnej Kobieta Bezpieczna przekazała nam list, z prośba o opublikowanie. Być może ten przykład zachowania się w sytuacji zagrożenia będzie dla Pań jednym z możliwych do zrealizowania scenariuszy.

Wracałam z pracy do domu. Była godzina dwudziesta. Odstawiłam samochód do garażu i ruszyłam w stronę domu. Do przejścia miałam 150-200 metrów. W pewnym momencie usłyszałam za sobą odgłosy kroków. Obejrzałam się. Dwóch mężczyzn znajdowało się kilkanaście metrów za moimi plecami. Wyczuwając instynktownie zagrożenie, przyspieszyłam kroku. Ku mojemu przerażeniu mężczyźni również. Przeszłam na drugą stronę jezdni. Zaczęłam biec. Najgorsze, co mogłam usłyszeć to tupot nóg biegnących za mną mężczyzn. Niestety, usłyszałam go! Zrozumiałam, że nie mam szans na ucieczkę. Gorączkowo przypominałam sobie wszystkie możliwe scenariusze i najwłaściwsze zachowania. W końcu zaskocznapastnikawybrałam rozwiązanie ryzykowne, ale jak się później okazało skuteczne. Przebiegając obok dużej szyby wystawowej z całej siły uderzyłam w nią torebką. Spadająca tafla szkła i dźwięk alarmu zrobiły swoje. Moi prześladowcy natychmiast zawrócili i zaczęli uciekać. Kilka minut później pojawił się patrol agencji ochrony. Miałam szczęście! Właściciele sklepu nawet nie kazali mi zapłacić za szybę a ja cała wróciłam do domu.

Scenariusze zachowań w sytuacjach zagrożenia są różne. O ich skuteczności, decyduje szybkość reakcji, wykonanie czynności we właściwym czasie, precyzja wykonania i element zaskoczenia. W opisanym zdarzeniu wszystkie elementy zostały zastosowane.

Faza pierwsza - zauważenie zagrożenia i szybkie podjęcie działań sprawdzających (zmiana tempa i kierunku ruchu).

Faza druga - wybór strategii działania, obserwacja terenu i dopasowanie zachowania do możliwości.

Faza trzecia – wykonanie działania niekonwencjonalnego, zaskakującego napastników.

Trwająca kilkadziesiąt sekund sytuacja, zakończyła się sukcesem Beaty. Zdecydowała o tym właściwa sekwencja działań z najważniejszym – elementem zaskoczenia. Napastnicy mogli spodziewać się krzyku ofiary, próby ucieczki „szarpania się”, ale z pewnością nie zbicia szyby wystawowej i uruchomienia systemu alarmowego.

Pamiętajmy, że im mniej typowe zachowanie w sytuacji zagrożenia tym większa szansa na zaskoczenie napastników i skuteczną obronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>