Zagrożenie pożarowe | kobietabezpieczna.pl

Zagrożenie pożarowe

Wakacyjne wędrówki mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe zarówno dla otoczenia jak i samych turystów. Właśnie w okresie letnim jest najwięcej pożarów spowodowanych zaprószeniem ognia przez nieuważnych (żeby nie powiedzieć bezmyślnych) uczestników leśnych wypraw.

Generalnie zasada jest prosta: na terenach leśnych oraz w obrębie 100 metrów od granicy lasu, nie powinno się używać otwartego ognia. Dotyczy to także palenia papierosów. Od tej zasady wyjątkiem jest palenie tytoniu na drogach utwardzonych i w miejscach wyznaczonych do pobytu osób. Niedopuszczalne jest wyrzucanie niedopałków w miejscach do tego niedozwolonych. Jedynie specjalne kosze na śmieci czy popielniczki służą do tego celu. Jeśli w Twoim otoczeniu takich brak, zakop niedopałek na drodze gruntowej.

Rozpalanie ogniska na terenach leśnych możliwe jest wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Rozpalając je, zwróć uwagę czy płomienie nie będą zagrażały otoczeniu. W pobliżu do dyspozycji powinna być łopatka – najlepiej typu saperka- która posłuży do zasypania ognia. Dobrze jeśli będzie również w pobliżu zbiornik z wodą. Nigdy nie pozostawiaj ogniska bez nadzoru. Kończąc palenie ogniska pamiętaj o jego dokładnym dogaszeniu i zasypaniu.

Używając kuchenki gazowej pamiętaj że stanowi poważne zagrożenie dla otoczenia. Nigdy nie pozostawiaj jej rozpalonej bez dozoru. Podobnie bez dozoru nie pozostawiaj grilla i innych źródeł ognia.

Zagrożenie pożarowe stanowią również pozostawiane po biwaku śmieci ( w szczególności butelki szklane). Każdorazowo po skończeniu biwaku należy je pozbierać i wyrzucić do kosza na śmieci.

Latem często obowiązuje trzeci – najwyższy- stopień zagrożenia przeciwpożarowego. Wówczas obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, ognisk etc. na terenach leśnych. Mogą też pojawić się tablice całkowicie zakazujące wstępu do lasu. Uszanuj zakazy leśników i strażaków. Ich złamanie, może skończyć się tragedią lub w najlepszym wypadku dużym mandatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>