Wiosna w Karkonoszach
Wielkimi krokami zbliża się wiosna – czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my z niecierpliwością czekamy na słońce. Pierwsze pogodne dni to idealny moment, by wybrać się w góry i naładować baterie po zimowej szarówce. Karkonosze oferują szlaki piesze dla każdego – doświadczonych piechurów i początkujących spacerowiczów.
Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd w te strony, mogą wybierać z szerokiej gamy atrakcji. Kalendarz regionalnych imprez pełen jest rozmaitych aktywności – koncertów, wydarzeń sportowych, wernisaży czy uroczystości lokalnych. Najbardziej rozpoznawalną cechą Karkonoszy są jednak piękne górskie szlaki i zachwycająca przyroda. Kwiecień to idealny moment, aby po długiej zimie wybrać się na wędrówkę w góry.
Wiosenną wyprawę można rozpocząć w okolicach Szklarskiej Poręby – wygodny szlak doprowadzi nas na Szrenicę. „Ze szczytu roztacza się niezapomniany widok na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie. Po drodze na wzniesienie mijamy potoki, tworzące urokliwe kaskady, a wśród nich najwyższy karkonoski wodospad – Kamieńczyka” – mówi Grażyna Biederman, Kierownik Biura Promocji Miasta w Szklarskiej Porębie.
„Alternatywą jest rozpoczęcie wędrówki przy Wodospadzie Szklarki, który jest jedną z wizytówek Karkonoszy. Podążając doliną rzeki Kamiennej ruszamy na szlak prowadzący do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Stąd niedaleko już do Śnieżnych Kotłów – dwóch kotłów polodowcowych oraz górującej nad nimi stacji przekaźnikowej. Widok jest niezapomniany” – dodaje Grażyna Biederman.
Z okolic Karpacza warto wybrać się na Śnieżkę, której charakterystyczna sylwetka góruje nad okolicą. Niesamowite widoki rozpościerające się ze szczytu wynagrodzą trudy wspinaczki, a pięknie położone schroniska górskie pozwolą odpocząć po długiej wędrówce.
Interesująca jest trasa przez Sowią Dolinę, która słynęła z wydobycia rud metali i kamieni półszlachetnych. Obecnie prowadzi tędy jeden z piękniejszych, rzadko uczęszczanych szlaków. Do Karpacza możemy wrócić malowniczym Kotłem Łomniczki, stanowiącym rezerwat przyrody.
Miłośnikom zabytkowej architektury polecamy spacer szlakiem rezydencji szlacheckich. Przejście z Kowar do Pałacu w Mysłakowicach zajmie jedynie 2,5 godziny. Dwór, który należał do króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, jest wspaniale zachowany do dziś. Po drodze mijamy Pałac w Bukowcu, który za czasów świetności uchodził za arcydzieło ówczesnej architektury.
Popularnym celem spacerów i wycieczek są także ruiny Zamku Bolczów. Położona na janowickich wzgórzach warownia spłonęła w czasie wojny trzydziestoletniej i nie wróciła już do dawnej świetności. Pomimo tego, malownicze ruiny zamkowych murów nadal są często odwiedzane przez turystów.
Godna uwagi jest średniowieczna warownia Schaffgotschów, stojąca na skalistym wzgórzu w Sobieszowie. Zamek Chojnik w XVII wieku spłonął od uderzenia pioruna. Od tamtej pory jest w ruinie, lecz stale przyciąga rzesze odwiedzających. Interesujące są również dzieje miejscowości leżących u stóp zamku – Podgórzyna, Piechowic, Przesieki i Zachełmia.
Z Piechowic warto wyruszyć szlakiem przez Cichą Dolinę, w której odnaleziono ślady działalności najstarszej w okolicy huty szkła. Szlak doprowadzi nas do Jagniątkowa, gdzie mieści się willa Łąkowy Kamień – dom pisarza Gerharta Hauptmana.
Osobom, które nie lubią długich, męczących wędrówek, polecamy spacer Małym Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim. „Trasa liczy około 5 kilometrów i prowadzi przez centrum Jeleniej Góry. Po drodze można obejrzeć średniowieczne mury obronne, bogate barokowe kościoły i secesyjne kamienice” – mówi Wiesław Dzierzba, Dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.
W Karkonoszach można znaleźć bardzo wiele pieszych tras turystycznych. Są one zróżnicowane pod względem trudności i długości. Goście, którzy zdecydują się na wizytę w regionie, znajdą tu szlaki odpowiednie dla rodzin z dziećmi i dla zaprawionych piechurów.
(Więcej informacji na temat karkonoskich tras i atrakcji na stronie www.visitkarkonosze.com.)
Dodaj komentarz