Wiosenny relaks | kobietabezpieczna.pl

Wiosenny relaks

Nadeszła wiosna, zawitała do nas na dobre, a my zamiast tryskać energią, cieszyć się z tej pięknej pory roku, jesteśmy ospali, senni i zmęczeni. Stan ten powoduje  zjawisko zwane przez lekarzy- przesileniem wiosennym. Wiąże się ono ze zmianą poziomu hormonów oraz sposobu funkcjonowania układów krążenia i oddychania w  organizmie. Długość trwania okresu, kiedy przystosowujemy się do nowych warunków atmosferycznych i przyrodniczych jest zależny od odporności naszego organizmu, często waha się między 2-3 tygodniami.  Podczas przesilenia wiosennego jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje, a nasze samopoczucie zmienia się niezależnie od nas. Nie popadajmy jednak z tego powodu w wiosenne odrętwienie i nie przesypiajmy najpiękniejszych chwil roku, kiedy przyroda budzi się do życia, a świat  pięknieje w oczach.

Korzystaj z każdej chwili
Najlepszym sposobem na przełamanie w sobie poczucia zmęczenia i bezsilności jest aktywność fizyczna.

Starajmy się, jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Wracając z pracy, ze szkoły, idąc do sklepu, cieszmy się coraz cieplejszymi podmuchami wiatru, pierwszymi promykami słońca, nieśmiałym jeszcze śpiewem ptaków. Zrezygnujmy z jazdy zatłoczonym tramwajem na rzecz spaceru przez park. Takie chwile to idealny czas na przemyślenia na podejmowanie nowych postanowień, dzięki nim mozna znaleźć tysiąc pozytywów w każdym kolejnym dniu.

„Tyle słońca w całym mieście…”
Niezbędnej do życia energii, mogą dostarczyć nam zbawienne promienie słoneczne . Naukowo udowodniony fakt, że w wyniku działania słońca znacznie stabilizuje się i poprawia stan emocjonalny ludzi, możemy łatwo zauważyć w swoim własnym życiu. W słoneczne dni mamy dużo więcej zapału do pracy i jesteśmy skłonni do podejmowania zadań, które w pochmurnej i deszczowej aurze wydawałyby nam się nie do wykonania. Dlatego w ramach wiosennego relaksu korzystajmy ze słońca jak najczęściej.  Starajmy się wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła do pomieszczeń, w których przebywamy, odsłaniajmy rolety, otwierajmy okna i balkony, a wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie.

Wiosenne porządki
Do wiosennych przyjemności zaliczyć też można domowe porządki, które pozwolą zmienić nam  nasze  najbliższe otoczenie. Odświeżmy dom, poprzestawiajmy meble, a całe mieszkanie udekorujmy  kolorowymi drobiazgami . Możemy stworzyć również domowy ogród. Poprzesadzajmy, kwiatki, niech i one poczują wiosenny podmuch świeżości. Dodajmy nowe do swojej domowej kolekcji zieleni. Pomyślmy również o bardziej praktycznym aspekcie tej działalności. Przecież założenie „mini” plantacji rzeżuchy, czy szczypiorku na parapecie kuchennego okna lub na balkonie, pozwoli nam dodać wiosennego smaku przygotowywanym daniom jak i zaopatrzyć je w witaminy.

Wiosenne menu
Dietetycy radzą, aby do nowej pory roku dostosować również nasze codzienne menu. Warto zrezygnować z tłustych, wysokokalorycznych dań, bogatych w składniki odżywcze odpowiedzialne za dostarczenie naszemu organizmowi energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała w mroźnym klimacie. Teraz to już niepotrzebne. Odstawmy, więc smażone mięsa, gęste zupy i sosy na rzecz: surówek, sałatek, lekkich zup jarzynowych, delikatnych jogurtów. Niezwykle istotne jest, aby uzupełnić niedobór witamin. Dlatego zamiast słodkich przekąsek, jedzmy jak najwięcej owoców i warzyw, zawierających potrzebne naturalne składniki odżywcze, unikając korzystania z aptecznych środków zastępczych. Prawidłowa dieta dostarczy nam w stu procentach wszystkiego tego, co niezbędne dla zachowania zdrowia i energii.

Sport to zdrowie
Wystarczy zacząć od drobnych przyjemności, od efektywnego relaksu, niewielkich zmian w trybie życia. Przede wszystkim wskazany jest aktywny rodzaj wypoczynku, np.: poranny jogging – kilka głębokich oddechów orzeźwiającego powietrza, rozruszanie mięśni, doda energii na cały dzień. Poszukajmy czegoś, co sprawia nam, przyjemność,  a jednocześnie świetnie wpływa na nasze zdrowie. Mamy wiele możliwości : tenis, gra w siatkówkę, w koszykówkę, gimnastyka na świeżym powietrzu, jest z czego wybierać!

 Natomiast w weekendy organizujmy wycieczki rowerowe solo, z rodziną lub z przyjaciółmi, które mogą stać się dobrym pretekstem do miłego spędzania czasu. Wszelkie „wypady” za miasto choćby na działkę, do lasu czy nad jezioro to świetny sposób na odetchnięcie od gwaru miasta, od codzienności. Możemy wtedy dotlenić swój organizm, spędzić czynnie przynajmniej kilka godzin, co w cudowny sposób wpłynie na poprawę naszego nastroju.  Zadbajmy również o regularność naszego snu oraz o to, by trwał on przynajmniej 7-8 godzin, gdyż dzięki temu rano wstawać będziemy pełne optymizmu.

Zmiany w garderobie
Wiosna to czas, kiedy możemy pozbyć się znienawidzonych  kurtek i płaszczy. Uczcijmy tę chwilę rozstania, robiąc generalne porządki w szafie, wyciągając z satysfakcją lekkie fatałaszki i kompletując na nowo garderobę. Teraz bez obawy możemy korzystać z całej gamy kolorów, które optymistycznie nas nastrajają. Dostosujmy się do budzącej się do życia natury wybierając, tak modną w tym roku, zieleń oraz gorący pomarańcz.  Świetnym sposobem na poprawienie sobie nastroju jest wyprawa na zakupy. Nie musimy od razu wydawać fortuny na oryginalne ubrania z najnowszych kolekcji. Często drobne dodatki, jak apaszka, pasek, top, czy czapeczka z daszkiem nabyte naprędce sprawiają więcej radości niż kreacje poszukiwane całymi dniami.

Zadbaj o swój wiosenny wizerunek
Samopoczucie może nam też poprawić zadbanie o wygląd zewnętrzny: nowa fryzura, delikatny makijaż, nowe perfumy. Zastanówmy się czy nie warto odwiedzić kosmetyczkę, fryzjera, a może zdecydować się  na wizytę w solarium, która nada skórze ładnego, świeżego wyglądu i zlikwiduje różne przebarwienia.

Cieszmy się więc z tej najpiękniejszej pory roku – Wiosny. Bądźmy aktywne i radosne. Nie trzeba przecież stosować dokładnie wszystkich tych metod, aby osiągnąć satysfakcję i zadbać o swoje zdrowie. Wystarczy wybrać sobie własny zestaw czynności, które uprzyjemnią nam tą wiosenną porę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>