Winogrona | kobietabezpieczna.pl

Winogrona

Jedni cenią je za wyborny smak, inni podziwiają ich kolor i aromat, jeszcze inni dostrzegają je wyłącznie w postaci przetworzonej – w butelce dobrego wina. Obecne na świecie uprawy winorośli wynoszą około 9 milionów hektarów, z czego 85 % znajduje się w Europie i Azji.

Uprawia się je głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Znane i w uprawiane są od ponad 6 tysięcy lat. Pochodzą z Azji Mniejszej. Największe uprawy znajdują się w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Grecji, Bułgarii i Niemczech. Około 80% zbiorów, zużywane jest do produkcji win, 15% do spożycia w stanie surowym, a pozostałą część do suszenia.

Winogrona zawierają m. innymi żelazo, potas, wapń, cynk, miedź, potas. Obniżają ciśnienie krwi. Zalecane są osobom po zawałach serca, a także chorym na nerki i wątrobę. Dzięki zawartości potasu, poprawiają naszą sprawność umysłową. Studentom, zaleca się ich spożywanie w czasie okresów intensywnej nauki i sesji egzaminacyjnych. Dzięki obecności witamin z grupy B (tiamina, niacyna, ryboflawina) wpływają na szybszą naukę i koncentrację.

Winogrona odświeżają, nawilżają i upiększają cerę. Na organizm ludzki działają alkalizująco, dzięki czemu przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu. Mając zakwaszony organizm, odczuwamy uczucie ciągłego zmęczenia, nie ustępującego po odpoczynku, bóle głowy, a także możemy zauważyć brak świeżości cery i skłonność do chorób skóry.

Winogrona zawierają dużą dawkę błonnika poprawiającego perystaltykę jelit, ułatwiającego trawienie. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają żółciopędnie.

Paradoks francuski – polegający na tym, iż Francuzi słynący z niezbyt zdrowego trybu życia i bardzo złych nawyków dietetycznych, należą do najrzadziej chorujących na choroby wieńcowe, potwierdza doskonałe walory zdrowotne winogron. Flawonoidy znajdują się w pestkach, skórkach i szypułkach winogron. Bezpośrednio zjadane lub podczas fermentacji przechodzące do wina, chronią przed niekorzystnym procesem przyspieszającym rozwój miażdżycy tętnic. Równie skuteczny w zapobieganiu miażdżycy jest zalecany przez lekarzy sok z ciemnych winogron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>