Uderzenie pioruna | kobietabezpieczna.pl

Uderzenie pioruna

burzaCzy powinniśmy bać się burzy i piorunów? Wiele historii jest przesadzonych ale z żywiołem trzeba mieć się na baczności. Jeśli przebywamy na otwartej przestrzeni, nie chowajmy się pod drzewami, kucnijmy by mnie stanowić najwyższego punktu w okolicy. Usiądźmy na plecaku, torbie, zwiniętym ubraniu etc. (najlepiej nie na ziemi) i złączmy nogi ze sobą. Jeśli to możliwe schrońmy się w rowie. Starajmy się unikać bliskiego sąsiedztwa zbiorników wodnych.  Kąpiąc się w morzu czy jeziorze natychmiast wyjdźmy z wody.  Jeśli burza zaskoczy  Cię w górach, zejdź możliwie szybko ze szczytu i schowaj się w jakimś zagłębieniu.

Podczas przemieszczania się samochodem burza nie powinna zrobić Ci krzywdy. To jedno z bezpieczniejszych miejsc. Zatrzymaj się i pamiętaj by nie zaparkować go pod jakimś drzewem lub słupem energetycznym.
Jeśli przebywasz w domu, zamknij okna. Zadbaj o to by na balkonie lub parapetach nie pozostawić przedmiotów które mogą spaść i wyrządzić czemuś bądź komuś krzywdę. Wyłącz sprzęt elektroniczny z sieci. Pamiętaj także o antenie satelitarnej. Pozostawienie jej w odbiorniku telewizyjnym może grozić jego zniszczeniem.
Mimo podjętych środków ostrożności zawsze musisz liczyć się z możliwością  porażenia piorunem. Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?

Piorun to naturalne zjawisko, odpowiadające gwałtownemu i silnemu wyładowaniu elektrostatycznemu, do którego dochodzi w trakcie burzy. Kiedy elektryczność akumuluje się między dwiema chmurami albo chmurą a ziemią, wytwarza się różnica potencjału między dwoma punktami. Przekłada się to na błyskawice, które widzimy i na grzmot, który słyszymy.

Dane Association Protection Foudre pokazują, iż we Francji każdego roku od 10 do 20 osób traci życie z powodu uderzenia piorunem: jedno wyładowanie może osiągnąć nawet 100 mln woltów.  Skutki uderzenia błyskawicy mogą być różne, w zależności od okoliczności.
Piorun jest ekstremalnie szybki i przekłada się na przejście prądu elektrycznego przez całe ciało z punktu wejścia do punktu wyjścia. Uderzenie może nas dotknąć pośrednio lub bezpośrednio. Uderzenie bezpośrednie ma miejsce, kiedy ciało znajduje się na trasie pioruna. Jest to najniebezpieczniejsze uderzenie, ponieważ ciało narażone na silny prąd elektryczny doświadcza ciężkich uszkodzeń tam, gdzie przeszedł piorun.

W wyniku takiej brutalnej konfrontacji mogą ucierpieć wszystkie organy organizmu, włączając w to serce (zawał) i mózg (udar).
Jeżeli punkt wyjścia znajduje się na czaszce, cierpią nerwy, co może skutkować utratą wzroku i słuchu. Czasami ofiary tracą przytomność, albo wpadają w śpiączkę. Na poziomie skóry, piorun spowoduje oparzenia oraz pękanie naczyń krwionośnych. Bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować natychmiastową śmierć. Jeżeli ofiara przeżyje, dożywotnio będzie doświadczać konsekwencji takiego wypadku: problemy oddechowe, problemy kardiologiczne, bóle mięśniowe.

Uszkodzenie mózgu może być nieodwracalne, przede wszystkim na poziomie pamięci. W najpoważniejszych przypadkach może pojawić się demencja.

 

 

 

 

red.mat. na podst. sciencenews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>