Trening autogenny Schultza | kobietabezpieczna.pl

Trening autogenny Schultza

schultz okl 1Stres towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Doświadczamy go w pracy, w domu, na uczelni… Czasem bywa stymulujący i odgrywa rolę genialnego motywatora. W większości przypadków jednak obciąża nadmiernie nasz układ nerwowy i doprowadza do kłopotów zdrowotnych. Jak pozbyć się stresu? Metod jest wiele. Jedną z najbardziej popularnych stosowanych przez lekarzy i psychoterapeutów na całym świecie jest Trening Autogenny Schultza.

Swoją popularność zawdzięcza temu, że doskonale integruje i relaksuje psychikę, łagodzi stany napięcia nerwowego, wzmacnia system odpornościowy organizmu. Służy także leczeniu nerwic i poprawie koncentracji. Na jego temat krążą niemal legendy a wersji powstało tyle, że czasem trudno je ogarnąć.
Tymczasem zamysł treningu przygotowanego przez autora był tylko jeden. Doprowadzić do tego by zaledwie kilka minut dziennie poświęcone na trening, skutkowało uruchomieniem mechanizmów sprzyjających odprężeniu, opanowaniu emocji, uzyskaniu wewnętrznego spokoju i równowagi.

Autorem treningu jest J.H. Schultz niemiecki lekarz – psychoterapeuta. Swoją metodę oparł na prostych ćwiczeniach wywodzących się z hipnozy, bazujących na autosugestii, podczas której na zmianę wywoływana jest koncentracja i odprężenie.  W efekcie dzięki wpływowi umysłu na własny organizm, możemy leczyć nerwice, zaburzenia psychosomatyczne i neurologiczne.
Ogromną zaletą treningu jest możliwość samodzielnego stosowania w warunkach domowych.

Każdorazowo na ćwiczenie należy zarezerwować kilka minut. Przyjmujemy wygodną pozycję siedzącą lub leżącą, rozluźniamy krępującą nas odzież, wkładamy słuchawki na uszy i… poddajemy się zaleceniom lektora. Trening możemy także wykonywać samodzielnie. Czytanie poleceń i powtarzanie ich we właściwej sekwencji, może nastręczać jednak pewne trudności. Dlatego wygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie profesjonalnego treningu w wersji audio.

Kolejno koncentrujemy się na poszczególnych częściach ciała i wywołujemy w nich uczucie ciężaru i ciepła. Przeplatamy to formułą wywoływania spokoju. Kilka tygodni stosowania treningu autogennego Schultza powinno doprowadzić do opanowania techniki niezwykle szybkiej relaksacji. Po wydaniu własnemu umysłowi polecenia „spokój”, szybko wyrównujemy oddech, regulujemy pośrednio pracę serca a także obniżamy stan napięcia emocjonalnego. Zalety stosowania treningu autogennego są ogromne. Warto spróbować!

 

 

 

Więcej informacji na stronie: autogenny.pl

 

Latest Comments
  1. Becia

    Trening jest genialny. Stosuję od kilku miesięcy i moje wystąpienia publiczne nareszcie nie polegają na trzęsieniu się :)

    Odpowiedz -
  2. babik

    ja się trzęsę ale nie z powodu występów publicznych tylko z nerwów jak dzieciak wraca ze szkoły. Nie wiem czy to pomaga ale spróbuję :)

    Odpowiedz -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>