Trema do pokonania | kobietabezpieczna.pl

Trema do pokonania

Dygocące łydki, trzęsące się ręce, strużki potu spływające po plecach, rumieńce na twarzy i brak jasności myślenia, to klasyka uzewnętrzniania emocji. Trema związana z wystąpieniami publicznymi może dodać Ci skrzydeł lub całkowicie zniszczyć twój wizerunek. Umiejętność panowania nad emocjami jest kluczem do odnoszenia sukcesu. Zjawisko tremy związane jest z reakcjami lękowymi. Obawa o niską ocenę czy publiczną porażkę powoduje, że potrafimy działać irracjonalnie. Niewielka dominanta emocji nad chłodną kalkulacją i zdrowym rozsądkiem, może motywować do lepszej pracy. Dodaje też energii i uskrzydla. Gorzej jeśli to co powiedzą inni, jak nas ocenią, co sobie pomyślą, nas paraliżuje.

Nie ma osób które w ogóle nie doświadczają tremy. Obecna jest w życiu artystów, dziennikarzy, prezenterów, managerów. W niewielkich dawkach trema jest motywująca i mobilizująca do działania. W zbyt dużych – utrudnia pracę, prezentację i może przyczynić się do zawodowej lub osobistej porażki.

Jak sobie radzić z tremą?
To pytanie każdego dnia zadają sobie miliony ludzi na świecie. W zależności od tego jakiego działania dotyczy trema, wybieramy najodpowiedniejsze narzędzia.
Zacznij od analizy tego w jakich warunkach się tremujesz, czego się obawiasz i czy masz ku temu jakieś szczególne powody. Rozpoznanie sytuacji i zdarzeń wywołujących tremę, pozwala na łatwiejsze określenie sposobów jej eliminacji.
Przygotowanie do publicznego wystąpienia, koncertu, prezentacji zacznij wcześniej. Już kilka dni przed, odpowiedz sobie na pytanie co wydarzyło się ostatnim razem, co Cię zestresowało. Przeanalizuj całą sytuację w najmniejszych detalach. Wiedząc co nie wyszło i dlaczego, rozpocznij trening. Precyzyjnie ułóż plan wystąpienia, określ harmonogram prób. Stań przed dużym lustrem i odegraj swoją rolę od początku do końca, bacznie się obserwując. Wychwyć słabe punkty i popraw je regularnie ćwicząc. Powtórz czynność wielokrotnie zwracając uwagę na wszystkie detale. Sama świadomość, że jesteś dobrze do wystąpienia przygotowana redukuje stress w kilkudziesięciu procentach. Nie dąż jednak bezwarunkowo do perfekcji! Pogódź się z tym, że nikt nie jest w 100% doskonały i może wydarzyć się coś nieprzewidywanego.
Kiedy uznasz że jesteś gotowa, poproś kogoś zaufanego o obejrzenie Twojego występu. Nie obawiaj się krytyki i traktuj ją jak życzliwą  pomoc.
W dzień wystąpienia i poprzedzający, ogranicz wszystkie stresujące sytuacje. Nie kłóć się, nie chodź do sklepu z reklamacjami, nie rozwiązuj trudnych problemów.

Zadbaj o swój dobry wygląd. Jeśli stress pozostawia na twojej twarzy jakieś ślady, zrób dobry makijaż. Ubierz się by wyglądać atrakcyjnie i stosownie do okazji. Świadomość, że Twój wygląd jest najlepszy na jaki Cię stać, pomaga roztaczać urok w trakcie występu i poczuć się pewniej. W dniu poprzedzającym wydarzenie dobrze się wyśpij. Organizm jest bardziej odporny na stress kiedy jest wypoczęty. Weź relaksującą kąpiel, idź na spokojny spacer, wycisz organizm ze zbędnych emocji. Myśl o czymś przyjemnym.

Koniecznie ułóż historię z pozytywnym zakończeniem. Zrób to wyobrażając sobie swój występ, myśląc o tym co będzie się działo. Krok po kroku wyobrażaj sobie jak stajesz przed publicznością jak się zaprezentujesz, co zrobisz i jak fantastyczny będzie finał. Wyobraź sobie owacje jakie zbierzesz po zakończeniu i ile korzyści osiągniesz dzięki sukcesowi.

Beta-blokery i alkohol, to bardzo złe rozwiązania na stress. Wielu artystów nie potrafi wejść na scenę bez sięgnięcia po farmaceutyki z grupy beta-blokerów lub wypicia czegoś mocniejszego na rozluźnienie. Szczególnie alkohol daje złudne poczucie luzu, powodując dekoncentrację, jednocześnie spowalniając tempo naszych reakcji i ostrość myślenia. Na domiar złego przy częstych występach, w krótkim czasie prowadzi do uzależnień z których można się nie oswobodzić. Zamiast niego z powodzeniem wystarczy pozytywne myślenie i kubek smacznej aromatycznej herbaty lub czekolady.

Trening czyni mistrza. Pamiętając o tej zasadzie ćwicz, pracuj sumiennie, przed występem zrelaksuj się a przekonasz się, że ze stresem i tremą da się walczyć i wygrać! Naucz się też jednego zdania: „jestem dobrze przygotowana i dlatego wszystko pójdzie rewelacyjnie”.
Przekonasz się, że sukces stanie się Twoim udziałem!

RedS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>