Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa. | kobietabezpieczna.pl

Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa.

teodora bigOczekując kary  za kolejne złamanie bezwzględnych zasad panujących w kompanii Menandra albo za niedokładność w grze aktorskiej, powinna była uklęknąć przed nauczycielem, ucałować jego stopę, błagać o wybaczenie, a potem potulnie przyjąć wymierzoną jej karę. Każda z dziewcząt doskonale o tym wiedziała, każda poddałaby się temu bez szemrania, wiedząc że im wcześniej zaczną się kajać, tym szybciej Menander je puści, wyznaczy dodatkowe ćwiczenia a potem będą mogły pójść do domu, zjeść coś i odpocząć  przed kolejnymi próbami  oraz występem zaplanowanym na następny wieczór. Ale nie Teodora. Stanęła wyprostowana, z lewą ręką na biodrze unosząc prawą stopę za sobą i prawą ręką przeciągając ją ponad głową. Już wtedy była zniewalająca, charyzmatyczna i silna.
Teodora – dziewczyna wywodząca się ze społecznych nizin – awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi…
Gdy ginie jej ojciec, młoda Teodora – żeby przetrwać – zmuszona jest do niemal niewolniczej pracy. Przechodzi ciężką szkołę życia, by stać się tancerką, aktorką, a w końcu kurtyzaną.
Z czasem dostrzeże, iż jednym zmysłowym gestem może całkowicie zmienić swój los. Akcja powieści jednej z ciekawszych brytyjskich pisarek rozpoczyna się na tętniących życiem ulicach Konstantynopola  i przepełnionych erotyką publicznych przedstawieniach w hipodromie, przenosi nas w zacisze pustynnych klasztorów w Egipcie i do Aleksandrii, po czym stajemy się świadkami politycznych intryg prowadzonych za zamkniętymi drzwiami cesarskiego pałacu.
Czytając „Teodorę” można odnieść wrażenie, że wchodzimy w świat jaki rysuje nam Duffy. Obecność bohaterki i jej emocje są niemal namacalne. Muszę przyznać, iż nie jestem wielką fanką powieści historycznych ale ta książka jest zupełnie inna. Wciąga, zniewala czaruje – dokładnie tak jak jej tytułowa bohaterka. Z pewnością warta przeczytania!

Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Autor: Stella Duffy
Tytuł oryginału: Theodora: Actress, Empress, Whore
Tytuł Polski: Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>