Serce kobiety | kobietabezpieczna.pl

Serce kobiety

serce aChoroby układu krążenia przez wiele lat traktowane były jako przypadłość zdrowotna mężczyzn. Dziś najnowsze badania pokazują, że ten problem dotyczy w ogromnym stopniu kobiet.  Na całym świecie przyczynami chorób serca i udarów mózgu są zawsze te same czynniki ryzyka: papierosy, siedzący tryb życia, cukrzyca, otyłość i cholesterol. Niezależnie od szerokości geograficznej śmiertelność na skutek zawału serca jest bardzo duża. Na każde 100 tys. kobiet na zawał umiera statystycznie w Rosji 524 kobiety na Węgrzech 275 w Finlandii 170…
I dane te każdego roku są bardziej zatrważające. Co nas gubi?
Siedzący tryb życia. Występuje nagminnie w nowoczesnych zachodnich społeczeństwach. Kiedy kobieta siedzi przez cały dzień przed ekranem komputera zaczyna nieregularnie jadać, tyć, zwiększa się ryzyko chronicznego zmęczenia i depresji. Można też mówić o byciu ofiarą chorób związanych
z niedostateczną ilością ruchu.  Co godzinę musisz wstać z krzesła, zrobić kilka kroków, rozruszać mięśnie a nawet położyć nogi na biurku. Brak ruchu powoduje mniejsze wymagania dla serca, w ten sposób w konsekwencji szybciej przychodzi zadyszka i podnosi się ciśnienie. Zmniejsza się trawienie i wzrasta ilość zmagazynowanych tłuszczów.

Stress
– niezwykle poważny czynnik ryzyka. Nie tylko bezpośrednio wpływa na pojawienie się chorób układu krążenia ale w szczególności przyspiesza pojawienie się zawału serca. Lekka depresja, niepokój, poczucie bezradności i odizolowania mogą przyspieszyć pojawienie się chorób sercowych. Podobnie problemy emocjonalne mogą źle wpłynąć na nasz stan zdrowia. Naukowcy dowodzą, że są kobiety, które mimo dobrego stanu tętnic dostają zawału serca. Za ten stan rzeczy może odpowiadać właśnie stres i chroniczna depresja.

Cholesterol – ten niezbędny do życia związek z rodziny lipidów jest również cichym zabójcą. Jeśli jego ilość w organizmie jest prawidłowa zapewnia wytwarzanie żółci, progesteronu, testosteronu, kortyzonu czy witaminy D. Jeśli ilość złego cholesterolu będzie zbyt duża, dojdzie do tworzenia małych blaszek i złogów, które z czasem twardnieją i zatykają światło tętnicy. Niewinna żywność dostarcza nam cholesterolu w ilościach o których nawet nie mamy pojęcia. Żółty ser (na 100 gram produktu) ma 75 miligramów, wątróbka 400, żółtko 1700,..

Inne czynniki – Jeśli dołożymy nadwagę, nadciśnienie czy innego cichego zabójcę – cukrzycę, nasze serce może znaleźć się w poważnych tarapatach. Mówiąc o chorobach serca nie sposób nie wspomnieć także o czynnikach dziedzicznych. Te są nam przypisane niezależnie od naszej woli a czasami i wiedzy.
Uwzględniając postęp medycyny, a także świadomość społeczną można znacznie ograniczyć ilość udarów i zawałów wśród kobiet.

Jeśli chcesz by zły sen się nie spełnił, zacznij lepiej dbać o siebie Możesz też sięgnąć po lekturę którą Ci z czystym sumieniem polecamy.
Na polskim rynku wydawniczym pojawia się właśnie książka  Daniele Hermann „Serce kobiety” która ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.
Ta niezwykle przyjemna do czytania i przyjazna lektura może pomóc Ci w walce o zdrowie a nawet  życie. W redakcji wpisujemy ją do grupy książek niemal obowiązkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>