Savoir-vivre w Hiszpanii | kobietabezpieczna.pl

Savoir-vivre w Hiszpanii

Hiszpania, gorący kraj na Półwyspie Iberyjskim. Jeden z ulubionych zakątków dla polskich turystów. Każdy może znaleźć tam coś dla: siebie morze, góry, wspaniałe zabytki. Cóż więcej do szczęścia potrzeba? A jakie reguły savoir-vivre obowiązują w państwie Corridy?

Rodzina
Jest najważniejszą wartością tego kraju, dlatego mocno strzeże się jej stałości i nierozerwalności. Kobiety same nie wychodzą  na ulicę, nie przesiadują w kawiarniach. Mogą to czynić jedynie w z koleżankami. Nie jest mile widziane, gdy turystka sama spaceruje po ulicy. Hiszpanie to podobno jedni z najbardziej zazdrosnych mężczyzn, dlatego nie warto oglądać się za ich kobietami. Może to grozić ostrą bijatyką.

Szacunek
Co roku w Hiszpanii odbywa się wiele manifestacji. Są to procesje o charakterze religijnym lub narodowym. Jeśli zdarzy nam się spotkać  na ulicy maszerującą procesję, spuśćmy głowy.  Będzie świadczyło to o naszym szacunku dla obyczajów tubylców. Na ulicę, w święta narodowe nie wychodźmy w krótkiej mini czy wydekoltowanej koszulce. Ubierzmy coś neutralnego, co nie uderza elegancją, a stanowi o naszej kulturze.

Czas posiłków
Godzina 14 to pora obiadowa. Każdy Hiszpan kończy pracę i wraca do domu, by usiąść do rodzinnego posiłku. Najedzmy się dobrze, gdyż następny posiłek będzie za około 8 godzin. Kolację, inaczej niż w Polsce, podaje się dopiero o godzinie 22.

Czas odpoczynku
Po obiedzie następuje sjesta. Nieważne czy jesteśmy zmęczeni czy też nie, ale mamy obowiązek wrócić do swojego pokoju i odpocząć. 2 godziny siedzenia w hotelu, w środku dnia, może wydać nam się dziwne. Lecz i tak nie mamy innego wyboru. Podczas tego czasu cała Hiszpania „śpi”. Sklepy, restauracje, kawiarnie są pozamykane, więc zostaje tylko czekać na 16. Pamiętajmy, że w czasie sjesty, nie wypada dzwonić do nikogo, nawet znajomych.

Spotkania
Gdy umawiamy się na godzinę 17, przyjdźmy dopiero o 17.15. W kraju tym nie liczy się punktualność. Normalną zasadą jest, iż goście spóźniają się 15 minut. Dzięki  czemu gospodarz ma czas się przygotować. Idąc w odwiedziny, nie kupujmy wyszukanych prezentów, wystarczy tylko mały bukiet kwiatków. Jeśli są to bliscy znajomi to obdarujmy ich winem bądź czekoladkami.

Mówienie: Nie
Gdy ktoś częstuje nas np: szampanem, a my akurat nie mamy na niego ochoty. Powiedzmy: „NIE”(NO). W ten sposób odmawiamy. Natomiast jeśli powiedzielibyśmy: „Dziękuję”(Gracias) wówczas odebrane zostałoby jako podziękowanie za szampana, a w naszej ręce, niepostrzeżenie, znalazłby się kieliszek.

KA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>