Rozmowa kwalifikacyjna
Dla jednych horror, dla innych wyzwanie i możliwość zaprezentowania prawdziwych talentów i umiejętności. Dla wszystkich bez wątpienia spora dawka emocji i chwila prawdy.Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną należy dobrze się do niej przygotować.
Sprawdź do kogo idziesz
To Twoje pierwsze zadanie. Jaka to firma? Czym się zajmuje? Jaką ma pozycję na rynku? W dobie globalizacji i powszechnej dostępności do Internetu, nie powinno nastręczać to jakichkolwiek kłopotów. Dla pracodawcy, nie ma nic bardziej gorszącego niż ignorowanie Firmy, w której ktoś stara się o pracę. Powinnaś wiedzieć, czym firma się zajmuje, jakich ma strategicznych klientów, jakie ma na swoim koncie największe osiągnięcia. Najczęściej te informacje znajdziesz na firmowej stronie internetowej. Warto rozejrzeć się też po wejściu do budynku firmy. Często wiszą tam dyplomy, misja firmy, w gablotach stoją trofea. Dowiedz się też, z kim będziesz odbywała rozmowę kwalifikacyjną. Inaczej należy przygotować się (także psychicznie) na spotkanie z prezesem firmy, inaczej z kadrową czy specjalistą z Twojej dziedziny. Jeszcze inaczej należy przygotować się do spotkania z większą grupą osób, w której zasiadają specjaliści z różnych pionów.
Ubierz się właściwie
Choć to nie egzamin maturalny, warto wyglądać elegancko, czysto i świeżo. Wieczorowy makijaż nikomu jeszcze na rozmowie kwalifikacyjnej nie służył. Generalna zasada: strój powinien być dobrany do typu firmy, w której starasz się o pracę. Jeśli trafisz do młodego zespołu gońców rowerowych i ubiegasz się właśnie o taką posadę, ubierając się w elegancki żakiet i buty na wysokim obcasie raczej nie będziesz współgrała z otoczeniem. Podobnie jak stawiając się na rozmowę w sprawie pracy w biurze zarządu dużej prestiżowej firmy, ubrana w jeansy i t-shirt. Makijaż powinien delikatnie podkreślać Twoja urodę nie absorbując czy przytłaczając otoczenia.
Zabierz dokumenty
Wszystkie dokumenty, które mogą przydać Ci się na rozmowie kwalifikacyjnej powinnaś mieć ze sobą. Nawet, jeśli dokumenty już złożyłaś, warto mieć kopie. Cv, podanie, list motywacyjny, kopia dyplomu ukończenia studiów etc. Nie oznacza to, że powinniśmy przynieść ze sobą stertę dokumentów! Zabieramy te, które mogą być przydatne. W naszym zbiorze powinny pojawić się certyfikaty, świadectwa ukończenia kursów, listy gratulacyjne etc. Jeśli ubiegamy się o pracę, która wymaga doświadczenia np. w projektowaniu strojów, malowaniu, fotografowaniu, powinniśmy zabrać na rozmowę nasze portfolio. To bardzo skuteczny argument przetargowy!
Bądź kulturalna
Brakiem kultury będzie spóźnienie się na spotkanie, brak taktu przy powitaniu, zły dobór słownictwa. Bądź miła dla personelu. Pamiętaj, że wszyscy Cię oceniają. Jeśli nawet nie mają wpływu na Twój wybór, to będą mieli z Tobą kontakt, kiedy dostaniesz tą pracę. Nie przerywaj swojemu rozmówcy, nie podnoś głosu, staraj się nikogo nie poprawiać. Jedną z technik stosowanych przez pracodawców, jest klasyczna technika deprecjacji. Pracodawca może nakłaniać Cię do wywyższania się kosztem innych. Nie rób tego nigdy! Najczęściej jest to podstęp służący odczytaniu ciemniejszej strony Twojej osobowości. Jeśli nie będziesz miała wyboru i pracodawca zmusi Cię do porównania się z innymi kandydatkami, koncentruj się nie na cudzych wadach, lecz na swoich zaletach!
Szczerze i rzeczowo odpowiadaj na pytania.
Wielokrotnie uczestnicząc w rozmowach kwalifikacyjnych obserwowałem próby tuszowania przez kandydatki różnych informacji, stawiających je w niezbyt korzystnym świetle. Dla wprawnego managera, jest to rzecz łatwa do wykrycia. Generalnie mów prawdę. Jeśli coś nie jest Twoją mocną stroną, nie kłam, tylko staraj się ominąć pytanie i odpowiedzieć w sposób zbliżony do oczekiwań pracodawcy ale tak by nie musieć kłamać! Jeśli nie zrozumiesz jakiegoś pytania – powiedz to i poproś o jego powtórzenie. Pamiętaj, że komunikacja niewerbalna jest ważniejsza od komunikacji werbalnej. Zatem to co mówisz, jest uzupełnione informacją jak mówisz! Twoje ciało mówi więcej niż głos. Nie zapominaj, że pracodawca Cię obserwuje. Twoja mimika, gesty, sposób siedzenia, poruszania, szybkość i płynność ruchów, wszystko to mówi o Tobie i Twoim charakterze.
Bądź świadoma swojej wartości.
Jeśli jesteś w czymś dobra musisz umieć to pokazać. Nie bądź przesadnie skromna. Pozorna skromność może być odebrana jako brak kompetencji lub pewności siebie. Eksponuj to, co jest dla pracodawcy istotne i może się przydać na stanowisku o które się ubiegasz. Jeśli możesz unikaj odpowiedzi na pytanie o oczekiwania finansowe. Pytaj raczej o ofertę pracodawcy. Jeśli musisz pierwsza podać cenę, zrób to w przedziale (…chciałabym otrzymywać między 1200 a 1500 złotych na rękę).
Przebieg rozmowy.
Rozmowa zawsze zaczyna się od krótkiego powitania. Rozpoczęcie rozmowy należy do pracodawcy. Dopuszczalne jest rozpoczęcie rozmowy przez Ciebie, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Po powitaniu, pozwól pracodawcy wprowadzić Cię w zagadnienie (nawet jeśli doskonale wszystko na ten temat wiesz). Pamiętaj, że to nie Ty prowadzisz rozmowę. Uśmiechaj się, ale nie śmiej się! Kiedy pracodawca poprosi o przedstawienie się zrób to możliwie krótko i ciekawie. Nigdy nie odpowiadaj, że ma informacje w Twoim CV. Nie mów za dużo. Staraj się uniknąć nadmiernego gadulstwa. Rozmowa powinna być miła, ale także rzeczowa. Odpowiadaj na pytania pełnymi zdaniami, możliwie dokładnie bez zbędnych szczegółów. Nigdy nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy (nawet jeśli na to zasłużył).
Po zakończeniu serii pytań, pracodawca może zaprosić Cię na badania psychologiczne, testy bądź sprawdzian praktyczny. Zachowaj spokój. To rutynowe działanie. Jeśli rzeczywiście jesteś dobra to z pewnością sobie z tym poradzisz!
Zakończenie rozmowy.
Gdy rozmowa dobiega końca warto skorzystać z okazji i zadać pytania, na które chcesz poznać odpowiedź. Pytania powinnaś zadawać, jeśli masz pewność, że pracodawca może na nie odpowiedzieć. Nie pytaj o rzeczy zbyt odległe. Nie na miejscu może być pytanie, dotyczące koloru Twojego gabinetu i biurka, jeśli nawet nie przeszłaś selekcji wstępnej.
Przy pożegnaniu nie uciekaj wzrokiem od pracodawcy. Jeśli rozmówca poda ci rękę uściśnij ją. Nie bój się zapytać, kiedy otrzymasz informacje o wynikach rozmowy.
QB
Dodaj komentarz