Psycholingwistyka | kobietabezpieczna.pl

Psycholingwistyka

psycholingwistykaBertrand Russell powiedział kiedyś ” nie ma znaczenia jak elokwentnie szczeka twój pies – i tak nie będzie w stanie ci powiedzieć, że jego rodzice byli biedni, ale uczciwi”.

Systemom komunikacyjnym zwierząt brakuje nieograniczonej możliwości tworzenia nowych i różnorodnych przekazów – tak charakterystycznych dla ludzkiej aktywności językowej.
Komunikacja zwierząt jest przeważnie uzależniona od kontekstu czy obecnych w danej chwili bodźców.

Zupełnie inaczej ma się komunikacja ludzi, posługujących się- posiadającym strukturę hierarchiczną- językiem.

Sama lingwistyka, jest dziedziną, która zajmuje się opisem języka jego gramatyki, systemem dźwięków i słownictwa.
Celem psycholingwistyki (czyli psychologii języka), jest odkrywanie procesów psychicznych, dzięki którym ludzie przyswajają język i go używają.

Jean Berko Gleason oraz Nan Benstein Ratler wraz z pozostałymi współautorami, stworzyli rewelacyjny podręcznik przedstawiający teorie i badania psycholingwistyczne w zarysie encyklopedycznym. Każdy rozdział został napisany przez specjalistę z danej subdyscypliny.

Biologiczne podstawy zachowań komunikacyjnych człowieka, słowa i ich znaczenia  w strukturach pierwotnych i złożonych, procesy przetwarzania zdań, wytwarzanie mowy, to tylko niektóre aspekty zawarte w tej pasjonującej lekturze.

Polecamy ją wszystkim wykładowcom i studentom psycholingwistyki a także wszystkim tym, których pasjonuje język i psychologiczne aspekty jego używania.

Książka ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego – GWP
Tytuł: „Psycholingwistyka”
Redakcja: Jean Berko Gleason , Nan Benstein Ratler
Tytuł oryginału: „Psycholinguistics „

Red MA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>