Psycholingwistyka
Bertrand Russell powiedział kiedyś ” nie ma znaczenia jak elokwentnie szczeka twój pies – i tak nie będzie w stanie ci powiedzieć, że jego rodzice byli biedni, ale uczciwi”.
Systemom komunikacyjnym zwierząt brakuje nieograniczonej możliwości tworzenia nowych i różnorodnych przekazów – tak charakterystycznych dla ludzkiej aktywności językowej.
Komunikacja zwierząt jest przeważnie uzależniona od kontekstu czy obecnych w danej chwili bodźców.
Zupełnie inaczej ma się komunikacja ludzi, posługujących się- posiadającym strukturę hierarchiczną- językiem.
Sama lingwistyka, jest dziedziną, która zajmuje się opisem języka jego gramatyki, systemem dźwięków i słownictwa.
Celem psycholingwistyki (czyli psychologii języka), jest odkrywanie procesów psychicznych, dzięki którym ludzie przyswajają język i go używają.
Jean Berko Gleason oraz Nan Benstein Ratler wraz z pozostałymi współautorami, stworzyli rewelacyjny podręcznik przedstawiający teorie i badania psycholingwistyczne w zarysie encyklopedycznym. Każdy rozdział został napisany przez specjalistę z danej subdyscypliny.
Biologiczne podstawy zachowań komunikacyjnych człowieka, słowa i ich znaczenia w strukturach pierwotnych i złożonych, procesy przetwarzania zdań, wytwarzanie mowy, to tylko niektóre aspekty zawarte w tej pasjonującej lekturze.
Polecamy ją wszystkim wykładowcom i studentom psycholingwistyki a także wszystkim tym, których pasjonuje język i psychologiczne aspekty jego używania.
Książka ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego – GWP
Tytuł: „Psycholingwistyka”
Redakcja: Jean Berko Gleason , Nan Benstein Ratler
Tytuł oryginału: „Psycholinguistics „
Red MA
Dodaj komentarz