Przemoc w związku
Nikt nie musi godzić się bezradnie na rolę ofiary. Zjawisko przemocy w związkach niestety nadal często jest przemilczane i traktowane jako coś bardzo wstydliwego, do czego nie należy się przyznawać. Kobieta nie musi godzić się na rolę ofiary. Nie powinna być bierna!
Często osoby będące w takiej sytuacji, nie wiedzą jak należy się zachować. Poniżej kilka bardzo prostych – elementarnych rad – które należy zastosować w takiej sytuacji.
1. Bądź asertywna i powiedz NIE!
Jeśli Twój partner używa przemocy wobec ciebie, nie pozwól na to. Powiedz mu wyraźnie, że nie zgadzasz się na takie traktowanie! Nie dopuść do sytuacji, kiedy bicie czy poniżanie stanie się codziennością. Nawet, jeśli zdarzyło się tak, że z jakiegoś powodu znosiłaś bicie lub poniżanie, powinnaś zdecydować się jak najszybciej powiedzieć: STOP! Nie zgadzam się!
2. Zachowaj zimną krew.
W sytuacji zagrożenia i konfliktu, staraj się zachować zimną krew. Nie jest to łatwe, ale odpowiadanie agresją na agresję może tylko zwiększyć zasięg i siłę konfliktu. Staraj się nauczyć odmawiać i stanowczo protestować nie nasilając konfliktu. Nie czekając na kolejną falę ataku, odejdź z miejsca zdarzenia, tak by niepotrzebnie nie prowokować napastnika.
3. Znajdź schronienie i przyjaciela.
W przypadku przemocy w związku, najważniejsze jest posiadanie przyjaciółki czy przyjaciela, który może wesprzeć psychicznie, podpowiedzieć jak należy się zachować. W razie potrzeby może również dać na chwilę schronienie czy pomóc się zorganizować.
W sytuacji bezpośredniego i trwającego właśnie zagrożenia, jeśli dotarcie do przyjaciółki czy przyjaciela nie jest rzeczą możliwą, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Może być to mieszkanie sąsiadów, sklep, czy jakiekolwiek miejsce publiczne, z którego można wezwać policję. Schronienia należy szukać u rodziny, znajomych, koleżanki z pracy. W ostateczności do dyspozycji są schroniska. Znalezienie się w bezpiecznym miejscu, pozwoli Ci ochronić się przed trwającym atakiem i nabrać siły do podjęcia dalszych działań.
4. Powiadom Policję.
Jeśli przemocy doświadcza się od osób najbliższych, trudno jest zdecydować się na zawiadomienie policji. Niestety, jest to konieczność. Często ofiara tłumaczy sobie, że było to zdarzenie jednorazowe, które z pewnością się nie będzie więcej powtarzać a agresor zmieni się i będzie już pamiętał o społecznych zasadach funkcjonowania. Takie myślenie w większość przypadków niestety jest błędne. Policję należy powiadomić najszybciej jak się da. Można to zrobić osobiście, poprosić sąsiadów lub znajomych. Każde zgłoszenie policji takiego zdarzenia działa na korzyść ofiary i jest dowodem w sprawie. Brak reakcji na przemoc, najczęściej odbierana jest przez agresora jako oznaka słabości i zachęta do dalszych bezkarnych działań.
5. Chroń najbliższych i zbieraj dowody.
Jeśli ofiara przemocy domowej ma dzieci, musi również zadbać o ich ochronę. Uciekając z miejsca zdarzenia, o ile tylko to możliwe, powinna zabrać je ze sobą. Agresja w przypadku ucieczki ofiary, przekłada się na innych domowników. Ważne jest również gromadzenie dowodów przemocy. Podarta czy poplamiona krwią odzież, rozbite sprzęty domowe, podarte dokumenty to wszystko może być dowodem w sprawie. Policja ma obowiązek zabezpieczyć takie dowody.
Przemoc w wielu związkach niestety jest faktem. Faktem jest również to, że da się z nią skutecznie walczyć i jej przeciwdziałać. Trzeba zrobić tylko pierwszy krok!
Dodaj komentarz