Poznaj swoje dziecko | kobietabezpieczna.pl

Poznaj swoje dziecko

Często, jako rodzice zastanawiacie się, dlaczego synek koleżanki lubi jeść, podczas gdy za waszym malcem cała rodzina gania z łyżką zupy? Lub, dlaczego jedne dzieci biegają po domu, a inne potrafią godzinami bawić się w jednym miejscu?

Niektóre z tych ciekawych „tajemnic” można poznać biorąc pod uwagę, na przykład wiek dziecka oraz budowę jego ciała. Jak to możliwe? Wygląd może decydować o charakterze dziecka? Wydaje się Wam to mało prawdopodobne? A jednak z badań doktora Williama H. Sheldona wynika, iż wygląd może determinować charakter naszej pociechy. Różnice między dziećmi widać gołym okiem. Ich zachowanie najlepiej znają rodzice, ale czy pomyśleliście kiedyś by połączyć zachowanie z budową ciała w jedną całość?

Większość z nas akceptuje zachowanie swojego dziecka, bo „takie już jest”, inni zaś próbują zmienić malca zgodnie ze swoją wizją. Kluczem do poznania dziecka jest zrozumienie i zaakceptowanie jego osoby. Może w tym pomóc psychologia konstytucjonalna zajmująca się związkiem typów osobowości z budową ciała. Sugeruje ona, że każda dziedzina życia malca zdominowana jest przez wygląd. Nie oznacza to jednak, iż możemy zrzucać całą odpowiedzialności za zachowanie dziecka na jego fizyczność. Teoria ta rozważa jedynie jeden z wielu czynników determinujących osobowość dziecka.

Według tej teorii można wyróżnić trzy typy budowy fizycznej: endomorficzną, ektomorficzną oraz mezomorficzną. Co kryją w sobie te skomplikowane nazwy?

Kim są ENDOMORFY?
Są to osoby o „dużych” organach trawiennych tj. żołądku i wątrobie. Osoby te są najczęściej pulchniutkie. To w tej grupie mieszczą się nasze ukochane „przylepki”. Endomorf, bowiem jest wesoły, ciepły. Ma ogromną łatwość w okazywaniu uczuć. Nigdy nie udaje emocji.

Zasnąć może zawsze i wszędzie. Śpi głęboko, bo sen to dla niego moment totalnego odprężenia. Dlatego tak trudno go obudzić.           Endomorfa nigdy nie będziemy ganiać z łyżką zupy po mieszkaniu. On uwielbia jeść, ale również mówić o jedzeniu lub delektować się samym momentem przygotowywania go.

Kim są EKTOMORFY?
Ektomorfy są subtelnej budowy ciała, słabo umięśnieni i szczupli. Typ przeciętnego ektomorfa nazwiemy „chudym jak patyk”. Mają one ogromną trudność w okazywaniu uczuć, tłumią w sobie emocje, i są bardzo skryte, przez co czasami trudno je zrozumieć. Ektomorfy bywają również nadwrażliwe. Jedyne, co mogą zrobić ich rodzice to uszanować ich wrażliwość, ponieważ wmawianie pociechom, że przesadzają, że przejmują się byle czym, nie przyniesie korzystnych skutków, a wręcz przeciwnie spowoduje ich zamknięcie.

Ektomorfy jedzą bardzo szybko i trzeba uważać, aby nie przekarmić dziecka. Nie można zmuszać go do zjedzenia całego posiłku, jeśli nie ma już ochoty. Dziecko tego typu śpi w nieregularnych porach dnia. Jeśli już uda nam się położyć małego ektomorfa do łóżka, jego sen i tak bardzo lekki – śpi „jak mysz pod miotłą”.

Kim są MEZOMORFY?
Mezomorfy mają świetny układ krążenia. Są bardzo silne i pewne siebie. Mają niespożytą energię i uwielbiają aktywnie spędzać czas. Są pełne wigoru, wszędzie ich pełno i z reguły nie umie bawić się cicho. To właśnie mezomorf zamiast chodzić, biega lub rzuca z impetem zabawki na ziemię. Uciszanie go lub upominanie może chwilowo pomóc, ale okiełznanie mezomorfa graniczy z cudem.

Dzieci tego typu budzą się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Nie potrzebują wiele snu, a cechą dla nich charakterystyczną jest ciągłe kręcenie się i przemieszczania podczas snu. Co się zaś tyczy jedzenia to mezomorfy mają skłonność do przejadania się. Po prostu lubią jeść dużo i smacznie.

Wiedza o wpływie budowy ciała na osobowość naszych dzieci daje nam ogromne możliwości zrozumienia ich zachowań. To, co do tej pory wydawało nam się nieposłuszeństwem, trudnym charakterem lub złośliwością z ich strony okazuje się być uwarunkowaniami psychofizycznymi. Przyswojenie sobie tych informacji pozwoli nam lepiej porozumieć się z naszymi pociechami.

skowerek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>