Płatne studia | kobietabezpieczna.pl

Płatne studia

Płatne studia stanowią jeden z ważniejszych tematów dot. szkolnictwa w Polsce.
Przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich są zdania, że bezpłatny dostęp do szkolnictwa wyższego to tylko pozory.

Ustawa uderza w najuboższych, którzy nie mogą studiować dziennie, bo brakuje im pieniędzy Nie mogą też pracować, bo czas pracy zarobkowej pokrywa się z godzinami zajęć na uczelni. Jedyne wyjście jakie mają to odpłatne studiowanie zaoczne, które przez część środowiska akademickiego traktowane jest jako studia gorszego gatunku.

Członkowie KRASP nie chcą by student opłacał całościowo studia, są raczej zdania, że powinien mieć częściowy wkład w swoją edukację.
Zdania samach zainteresowanych są podzielone. Początkowo, sformułowanie: płatne studia – odstrasza lecz gdy przedstawione zostają fakty i argumenty popierające wprowadzenie odpłatnych studiów część studentów zgadza się, że to dobry pomysł. Zwolennicy mówią, że Polski nie stać na darmowe studia, że zapis w konstytucji o darmowej nauce tworzy tylko pozory bezpłatności.

W Polsce ponad połowa studentów finansuje swoją edukację, zaś za darmowe studia płacą podatnicy. Ich zdaniem płatne studia z dobrze rozbudowanym systemem stypendialnym dla uczniów zdolnych i ubogich oraz z rozwiniętym systemem kredytowania nauki byłyby lepszym rozwiązaniem. Wszyscy mieliby zapewnione jednakowe warunki nauki. Uczelnie byłby właściwie wyposażone, kadra lepiej przygotowana. Przedstawiciele uczelni niepublicznych zauważają, że istniejący w Polsce system finansowania edukacji nie jest zgodny z duchem gospodarki wolnorynkowej. Hamuje rozwój konkurencji międzyuczelnianej. Głównym argumentem przeciwników tej koncepcji jest obawa, że młodzież z ubogich rodzin nie będzie miała żadnej szansy studiować, a teraz przynajmniej część osób bardziej zdolnych, może mieć status studenta dziennego. Jednak ten argument nie do końca przekonuje osoby, które zakładając, że płatne studia niosłyby za sobą dobrze działające systemy zapomóg, które umożliwiłyby biedniejszym edukację na dobrych uczelniach.

Pomysł wprowadzenia odpłatności za studia wydaje się być interesującym. Jednak wiele zależy od umiejętnego opracowania nowej ustawy o nauce i szczerości intencji rządzących. Jedno jest pewne, poziom uczelni w Polsce powinien być wyższy, gdyż w naszym kraju jest wiele zdolnej młodzieży, której powinniśmy dać prawo studiowania według najwyższych standardów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>