NLP. Terapia krókoterminowa | kobietabezpieczna.pl

NLP. Terapia krókoterminowa

NLPterapiaNa półkach księgarni, ukazała się kolejna pozycja z serii GWP, dotycząca terapii krótkoterminowej. Po „Zintegrowanej terapii krótkoterminowej”, „GESTALT terapii krótkoterminowej”, „Psychodynamicznej terapii krótkoterminowej” oraz „Poznawczo-behawioralnej terapii krótkoterminowej” pojawiła się „NLP terapia krótkoterminowa”.

Terapia krótkoterminowa należy do coraz chętniej i częściej wykorzystywanych. Przemawia za nią niski stopień skomplikowania procesu, możliwość ograniczenia kosztów terapii, a także duże zapotrzebowanie ze strony pacjentów.

W grupie terapii krótkoterminowych istotne miejsce zajmuje terapia NLP. Jako metoda bardzo pragmatyczna, wychodzi z założenia, że bardziej przydatne jest opisywanie procesów z szerszej perspektywy. Problem klienta stanowi integralną część struktury jego subiektywnego doświadczenia.

NLP bada, w jaki sposób ludzie strukturyzują swoje doświadczenie. Pytania charakterystyczne dla NLP – „jak się to robi” skupiają uwagę na ogólnych procesach z których wyrastają indywidualne zróżnicowane wzorce postępowania.Podstawowym założeniem takiej terapii, jest zorientowanie na cel. Stąd też pytanie do klienta brzmi nie „w czym problem?” tylko „czego Pani oczekuje?”

Książka Ian Mc Dermott i Wendy Jago, stanowi świetne wprowadzenie do terapii krótkoterminowej NLP. Czytelnik znajdzie tam w przystępny sposób wyjaśnione idee terapii, opisy metody doboru i oceny klientów, opisy technik terapeutycznych i studia przypadków.

Książkę polecić można nie tylko wykładowcom i studentom psychologii i kierunków podobnych. Również tym, którzy interesują się programowaniem neurolingwistycznym i praktycznymi metodami jego wykorzystania.

Książka ukazała się nakładem  Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP
Tytuł: NLP terapia krótkoterminowa
Autorzy: Ian Mc Dermott i Wendy Jago
Tytuł oryginału: Brief NLP Therapy

WP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>