Na światłach! | kobietabezpieczna.pl

Na światłach!

Na widoczność samochodu na drodze, wpływają takie czynniki jak: ruch samochodu, oświetlenie otoczenia,  kontrast między samochodem a otoczeniem i kolor pojazdu. Zdarza się, że przyczyną wypadku drogowego jest nie zauważenie innego użytkownika drogi.

Jazda na światłach wydaje się więc, bardzo rozsądnym rozwiązaniem, którego celem jest poprawa widoczności a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Obowiązek używania świateł w ciągu dnia wprowadziło kilka państw. Do pionierów tego rozwiązania należały kraje skandynawskie: Finlandia, Szwecja i Norwegia. Polska dołączyła do grona państw, w których używanie świateł w ciągu dnia jest obowiązkowe w latach 90-tych.
Jak szacują eksperci, upowszechnienie świateł w krajach Unii Europejskiej, powinno doprowadzić nawet do 25 % spadku liczby wypadków śmiertelnych podczas dnia. Zwolennicy używania świateł przez cały rok podkreślają, że takie rozwiązanie jest optymalne w zakresie widoczności pojazdu na drodze i wzrostu bezpieczeństwa.

Są jednak i przeciwnicy pomysłu. Jego wadą jest wzrost średniego zużycia paliwa (na poziomie 0,9 %) oraz   dwukrotnie częstsza konieczność wymiany żarówek.
Do ujemnych skutków zalicza się również fakt, iż zapalone światła w samochodzie, mogą utrudniać prawidłową ocenę jego prędkości przez innych użytkowników dróg.

W konsekwencji, upowszechnienie świateł do jazdy w dzień wśród kierowców, może spowodować, że ci którzy świateł nie używają (piesi, rowerzyści) , będą relatywnie gorzej widoczni i tym samym bardziej narażeni na ryzyko wypadku.

W Polsce zwolenników jazdy na światłach przybywa. Do „koalicji na rzecz jazdy na światłach” należy już blisko 40 organizacji. Niezależnie od argumentów finansowych (koszt napraw pojazdów, usuwania usterek drogowych czy rehabilitacji osób poszkodowanych jest wielokrotnie wyższy niż wydatki poniesione na zwiększone zużycie paliwa i żarówki) najbardziej przemawiające są szacunki dotyczące możliwości zmniejszenia ilości ofiar na drogach. Jeśli zostaną podjęte kroki wprowadzające wymóg stosowania świateł w dzień na terenie całej UE, może to przyczynić się do zmniejszenia od 1 200 do 2 000 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych rocznie!

FKB również jest za używaniem świateł przez cały rok. Niezależnie od przepisów ruchu drogowego, zachęcamy do włączenia świateł.

Będąc widoczny na drodze – będziesz bardziej bezpieczny!

Stanisław Kowalski
Expert Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>