Mobbing | kobietabezpieczna.pl

Mobbing

mobbingZazdrość, zawiść, chorobliwe, ambicje, wojny podjazdowe, niezdrowa rywalizacja to chleb powszedni polskich firm. Relacje międzyludzkie pozostawiają wiele do życzenia. Wśród zjawisk coraz częściej i wyraźniej obserwowanych pojawia się mobbing. Mobbing pochodzi od angielskiego „to mob” i oznacza tyle co molestować, napadać, szykanować, atakować.
W sytuacji w której grupa osób dłuższy czas ma współpracować razem, prędzej czy później dochodzi do różnicy zdań. Tarcia i napięcia, są naturalnym elementem życia zawodowego. Jeśli sytuacje konfliktowe ustępują i dają się wyjaśnić, nie ma mowy o mobbingu. Zupełnie inaczej wygląda to gdy sytuacje konfliktowe pojawiają się coraz częściej, są sprzeczne z prawem i celowo ukierunkowane. Jedna z najbardziej obszernych definicji mobbingu brzmi:
Mobbing , to sekwencja negatywnych działań, skierowanych w dłuższym okresie czasu (przynajmniej przez pół roku i przynajmniej raz w tygodniu) przez osobę lub grupę pracowników przeciw konkretnej osobie.

Mobbing ma swoje odmiany. Jeśli ataki kierowane są przez pracowników wobec przełożonych, lub współpracowników na tym samym poziomie hierarchii, mamy do czynienia ze „staffing-iem”. Jeśli przełożony wywiera nacisk na swojego podwładnego, to niesprawiedliwe ataki noszą nazwę „bossing-u”.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania mobbingu i jak się przed nimi ustrzec? Odpowiedzi na te pytania, znaleźć można w książce Hansa-Jurgena Kratz – „MOBBING”.

RedS

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ONE PRESS.
Tytuł: MOBBING - rozpoznawanie, reagowanie, zapobieganie.
Autor: Hans-Jurgen Kratz
Tytuł oryginału : Mobbing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>