Miłość, ciekawość, prozac i wątpliwości | kobietabezpieczna.pl

Miłość, ciekawość, prozac i wątpliwości

miloscciekawoscprozacTo był pierwszy sex od miesiąca. Pierwszy po katastrofie. Czułam się samotna, przerażająco samotna, spragniona czułości, łaknąca pieszczot, z dziką zwierzęcą żądzą piranii. Czy to brzmi dziwnie? Wszyscy od czasu do czasu potrzebujemy się poprzytulać. Nie czekałam zbyt długo, ale nie byłam przygotowana na podobne rozczarowanie.

Tymi słowami Lucia Etxebarria, rozpoczyna swoją książkę „Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości”. Z pewnością nie jest ona opisem życia grzecznych dziewczynek.

Cristina studiuje, jak szalona uprawia sex i czasem bierze działkę. Ana, zaniedbywana żona i niedoceniana matka popada w ostrą depresję. Rosa osiągnęła sukces, ma świetną pracę, mnóstwo pieniędzy, luksusowy samochód i… pustkę w sercu. Niczym u Czechowa, trzy siostry i niczym w muzyce Bacha, rozpisana misternie na głosy opowieść trzech niezwykłych kobietach. Etxebarria doskonale radzi sobie z tą polifonią wspomnień, przedstawiając nie tylko losy swych bohaterek, ale najważniejsze problemy wszystkich Hiszpanek: kult Macho, patriarchalny model rodziny, nierówne prawa mężczyzn i kobiet, rzutujące na wszystkie dziedziny życia społecznego.

Próba przeniesienia  historia na polski grunt mogłaby niektórym wydać się szokująca. Zmiany kulturowe i obyczajowe, dokonujące się w nas samych, skłaniają jednak do krótkiej refleksji. Czy aby nie jesteśmy już mentalnie gotowe do takiego sposobu myślenia i zachowania?

Amicana

Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS
Autor: Lucia Etxebarria
Tytuł: „Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości”
Poznań 2007.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>