Masz bałagan na biurku? | kobietabezpieczna.pl

Masz bałagan na biurku?

balaganPorządek czy bałagan? – oto jest pytanie. Jeden i drugi może być uznany za ważny dla naszego mózgu a także codziennego funkcjonowania.
Z pewnością czytając ten artykuł popatrzysz na swoje biurko i otoczenie. Co lepsze? Praca przy czystym biurku może dodatnio wpływać na zdrowe odżywianie, czy hojność, może także sprzyjać pozostawaniu przy utartych schematach. Natomiast praca przy stoliku, na którym panuje nieład, pobudza kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami! Tak wynika z badania Kathleen Vohs
z University of Minnesota, opublikowanego w Psychological Science.
Wcześniejsze badania wykazały, że czyste środowisko sprzyja pozytywnym zachowaniom: ludzie nie angażują się w przestępstwa, nie śmiecą, są bardziej szczodrzy. -  Jednak my chcieliśmy dowieść, że również bałagan może mieć wartościowy wpływ na zachowania ludzkie. – mówiDr Vohs.
W eksperymencie poproszono uczestników o wypełnienie kwestionariusza w biurze: jedna grupa pisała w czystym gabinecie, druga natomiast w zabałaganionym. Następnie poproszono ich o datek na cele charytatywne, a także pozwolono na poczęstowanie się czekoladką lub jabłkiem, kiedy będą wychodzić. Okazało się, że czyste biuro zachęciło ludzi do robienia tego, czego od nich oczekiwano: oferowali więcej na cele charytatywne i częściej wybierali jabłko, niż cukierka.
Ale bałagan też miał swoje zalety, co udowodnił drugi eksperyment. Uczestników poproszono o wymyślenie nowego zastosowania dla piłeczki ping-pongowej.
Okazało się, że uczestnicy z zabałaganionego pomieszczenia wynajdywali tyle samo nowych idei co uczestnicy z czystego biura. Jednak ich pomysły zostały ocenione przez bezstronnych sędziów jako bardziej interesujące i twórcze.
- Przebywanie w bałaganie prowadzi do czegoś, czego pragną firmy, przemysł i społeczeństwo: do kreatywności. – podsumowuje Dr Vohs

Odkryto także, że kiedy uczestnikom dano wybór między dobrze znanym produktem a całkiem nowym, ci z nieuporządkowanego pokoju częściej wybierali nowość. Oznacza to, że bałagan pozwala na wyzwolenie z konwencjonalności. Uczestnicy z czystego pokoju zazwyczaj odrzucali innowacje.

 

 

 

 

 

 

.
na podst mat. red. biomedical.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>