Magnetyzm osobowości | kobietabezpieczna.pl

Magnetyzm osobowości

Czy prawdą jest, że dla większości z nas nie ma większej wartości niż… poczucie własnej wartości?

Każdy z nas chce czuć, że jest ważny. Chce także czuć, że inni o tym wiedzą, potrafią rozpoznać i akceptować naszą wartość. Można powiedzieć, że oczekujemy od innych tego by pomogli nam naszą własną wartość  umocnić. Potrzeba uznania i akceptacji jest kluczem do wzbudzenia sympatii i chęci nawiązywania interakcji z innymi. Chcąc prawidłowo funkcjonować w relacjach społecznych (rodzinnych, biznesowych, koleżeńskich,…) musisz nauczyć się zauważać innych i ich potrzeby.

Już od dziecka pragniemy, by ktoś koncentrował na nas swoją uwagę.
„Mamo, tato spójrz na mnie! Popatrz co teraz zrobię”. Dr Barbee twierdzi, że identyczną rolę pełnią u 90% dzieci zachowania niegrzeczne. Na pytanie: dlaczego to zrobiłeś? Szczera odpowiedź dziecka powinna brzmieć: bo chciałem zwrócić na siebie uwagę.

Kiedy badano najczęstsze uwagi i skargi na współmałżonków, na pierwszych miejscach pojawiało się zdanie: bo mój mąż nie zwraca uwagi na mnie i na moje potrzeby. Zajmuje się tylko swoimi sprawami i sobą!
Okazanie komuś zainteresowania i uznanie jego wartości może być dla nas drobnym gestem, dla drugiej strony ma jednak znaczenie ogromne. Chwaląc swojego partnera za dobrze przyrządzoną kawę,  możesz spodziewać się następnego dnia jeszcze lepszej.

Pewna ekspedientka w sklepie odzieżowym dla „puszystych pań” wchodzące klientki witała zawsze tym samym powiedzeniem: ależ pięknie pani wygląda, mam specjalnie dla Pani suknię z nowej kolekcji… i podawała kreację o dwa lub trzy rozmiary za małą
- to jest numer 39 a ja mam 45 – mówiła klientka
- wygląda Pani tak świetnie, że nigdy bym nie przypuszczała! – odpowiadała ekspedientka i podawała już właściwy rozmiar.

Ten sprytny zabieg powodował dowartościowanie klientki,  co gwarantowało dużo lepszy nastrój i przekładało się na większe prawdopodobieństwo dokonania zakupu.

Chcąc podnieść swoją wartość lub zaimponować drugiej osobie, przedstawiamy się w jak najlepszym świetle.  Opowiadając o swoich wyczynach i osiągnięciach, nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób uruchamiamy w głowie naszego rozmówcy łańcuch skojarzeń: a w czym ja jestem dobry, co mi się przydarzyło takiego o czym mogę opowiedzieć?  Tymczasem jeśli rzeczywiście chcesz zrobić dobre wrażenie na innej osobie, pokaż jej, że to ona wywarła na Tobie duże wrażenie i że to ona imponuje Ci swoimi nawet drobnymi osiągnięciami, zachowaniem, sposobem bycia, etc. W ten sposób uzyskasz  przychylność i życzliwość.

Na koniec kilka prostych rad które warto zapamiętać i zastosować:

  • Nie bądź oszczędny w zaspokajaniu głodu poczucia, że jest się kimś ważnym.
  • Nie ignoruj „drobnych uprzejmości”, takich jak np. punktualne pojawienie się na spotkaniu.
  • Za pośrednictwem takich właśnie drobnych gestów okazujesz innej osobie, że jest ważna.
  • Pamiętaj, że inni ludzie są ważni a inni dostrzegą twoje nastawienie
  • Nigdy nie pokazuj, że jesteś kimś ważnym, przez umniejszanie wartości innych!
  • Zauważać i doceniać innych zacznij nie od jutra ale od dziś!

SK

magnetyzmosobowosciNa podstawie książki „Magnetyzm osobowości”
autor: Leslie T.Giblin
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa HELION.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>