Machiavelli – nowoczesne przywództwo | kobietabezpieczna.pl

Machiavelli – nowoczesne przywództwo

machiaMachiavelli twierdził, iż przejmując państwo rządzone przez pojedynczego władcę lub rodzinę należy usunąć całą linię by nie pozostał nikt, kto mógłby się przedstawić jako legalny spadkobierca upadłego reżimu. Jeśli będąc w takiej sytuacji pozostawisz kogoś przy życiu, istnieje śmiertelne ryzyko, że wzburzy on przeciw tobie lud i odzyska władzę.

Z rady tej skorzystał Lenin mordując całą rodzinę królewską. Z tej rady korzystają wszystkie demokracje zachodnie.
Kiedy nowa partia dochodzi do władzy, usuwa ze stanowisk „politycznych” tysiące ludzi poprzedniej administracji i zastępuje ich swoimi stronnikami. Na „urzędniczą śmierć” lub hibernację, idą nie tylko ministrowie, sekretarze gabinetów, ale także podsekretarze, zastępcy, a nawet sekretarki i kierowcy.

Trudno podobnych zjawisk nie doszukiwać się w sporcie czy biznesie. Nowy prezes – nowi zastępcy, nowy zarząd, nowi dyrektorzy, nowe sekretarki, nowi doradcy. Nowy dwór!

Wielkie myśli Machiavellego mimo, iż napisane kilkaset lat temu dziś okazują się aktualne, i stanowiące niedościgniony wzór sprytu. Niezwykle celnie i bezlitośnie obnażają mechanizmy rządzące ludzkimi zachowaniami.

Można dyskutować czy należy rady mistrza stosować z pełną bezwzględnością jak to zaleca. Z pewnością nie można jednak odmówić sobie posiadania zasobu genialnej wiedzy adresowanej do przywódców, która zawarta jest w jego słowach.

 Właśnie technikom wywierania wpływu i przywództwu opartemu na radach wielkiego mistrza Machiavellego, poświęcona jest książka „Machiavelli – nowoczesne przywództwo”.Pozycja autorstwa Michael A Ledeena ukazała się nakładem wydawnictwa HELION.Stanowi nie tylko znakomitą lekturę, ale także prawdziwy skarbiec wiedzy z zakresu technik zarządzania ludźmi. Bez dwóch zdań wszyscy parający się zarządzaniem, powinni ją przeczytać.

RedS

Tytuł oryginału: Machiavelli on modern Leadership
Wydawnictwo: HELION
Autor: Michael A.Ledeen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>