Kultura po Niemiecku | kobietabezpieczna.pl

Kultura po Niemiecku

Wybierając się w podróż do obcego kraju, warto zapoznać się z jego kulturą i panującymi zwyczajami.  Poznanie zasad savoir-vivre, pomoże czuć się w nim swobodnie.
Wyjeżdżając do Niemiec należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Witanie się
 Z osobami nieznanym witamy się poprzez skinienie głowy. Wchodząc do sklepu mówimy: Dzień Dobry i kiwamy lekko głową. To samo czynimy w przypadku spotkania na ulicy sąsiadów, których znamy tylko z widzenia. Ze współpracownikami, znajomymi podajemy sobie ręce. Gdy wchodzimy do restauracji, gdzie czekają na nas osoby nam znane ściskamy im ręce. Nie całujemy w policzki, ani w dłonie, ponieważ takie gesty zwykle odbierane są jako impertynencja.

Przedstawianie
Chcąc przedstawić osobę wchodzącą do towarzystwa, pamiętajmy o przestrzeganiu niemieckiej tytułomanii. Nie mówimy nigdy samego imienia czy nazwiska. Dodajemy coś przed nim. Jeśli osoba posiada tytuł, przedstawiamy ją jako: Pani Profesor Halina Staniewska bądź też Pan Dyrektor Witold Kac.  W przypadku, gdy nie posiada żadnego tytułu, możemy powiedzieć: Oto moja przyjaciółka Pani Dorota Wasilewska.

Przy przedstawianiu kobiet warto pamiętać, iż słowa „panna” nie używamy zwracając się do pań po 20 roku życia. Zwrot ten ma konotacje pejoratywne i używany jest w celu obrażenia.

Mówienie na „TY
W Niemczech popularnie używa się zaimka osobowego „Ty”. W pracy, w domu, w sklepie, na ulicy wszyscy mają prawo mówić do siebie na Ty. Pamiętajmy jednak o wyjątku od tej reguły. Gdy przebywamy w towarzystwie osoby wyżej postawionej w hierarchii społecznej, jesteśmy zobowiązani zwracać się do niej:Pan, Pani.

Przyjęcia
Idąc w odwiedziny do znajomych nie zapominajmy kupić małego prezentu lub bukietu kwiatów. Taki mały podarunek dla gospodarzy jest mile widzianym wyrazem sympatii. Przed wyjściem z domu zjedzmy obiad. W Niemczech spotkania towarzyskie nie wiążą się z obfitym poczęstunkiem. Jest to raczej przyjęcie przy winie i serze. Kiedy dostajemy kieliszek wina, nie wypijajmy go jednym dużym łykiem. Tutaj obowiązuje kultura picia. Wino sączy się podobnie jak piwo- powoli! Niemieckie spotkania towarzyskie to idealne miejsce dla osób, które lubią dużo mówić. W dobrym zwyczaju leży branie udziału w rozmowach. Niemcy uwielbiają dyskutować. Nie zapominajmy jednak, iż pewnych tematów nie należy poruszać. Druga woja światowa jest nadal tematem tabu.

Punktualność
Jedną z najważniejszych zasad savoir-vivre w Niemczech jest punktualność, o której Polacy często zapominają. Nawet o najmniejszym spóźnieniu uprzedzajmy telefonicznie, w przeciwnym razie możemy stracić sympatię osoby, z którą jesteśmy umówieni.

Niedziela
Ostatni dzień tygodnia to czas wypoczynku. Każdy może spać jak długo chce, leniuchować i relaksować się przed kolejnym 6 dniami pracy. W niedziele nie wypada dzwonić do innych i zakłócać im spokoju.

Niemcy to bez wątpienia jeden z najbardziej porządnych krajów. Dba się w nim o środowisko. Dlatego zaśmiecania ulic, zostawiania zepsutych samochodów w miejscach publicznych są niemile widziane. Dodatkowo bardzo ważne jest przestrzeganie kultury jazdy samochodem. Pokazywanie gestów symbolizujących wulgarne zwroty, szybka jazda, nieprzestrzeganie znaków to przewinienia karane mandatem.

Red KAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>