Kultura po Niemiecku
Wybierając się w podróż do obcego kraju, warto zapoznać się z jego kulturą i panującymi zwyczajami. Poznanie zasad savoir-vivre, pomoże czuć się w nim swobodnie.
Wyjeżdżając do Niemiec należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Witanie się
Z osobami nieznanym witamy się poprzez skinienie głowy. Wchodząc do sklepu mówimy: Dzień Dobry i kiwamy lekko głową. To samo czynimy w przypadku spotkania na ulicy sąsiadów, których znamy tylko z widzenia. Ze współpracownikami, znajomymi podajemy sobie ręce. Gdy wchodzimy do restauracji, gdzie czekają na nas osoby nam znane ściskamy im ręce. Nie całujemy w policzki, ani w dłonie, ponieważ takie gesty zwykle odbierane są jako impertynencja.
Przedstawianie
Chcąc przedstawić osobę wchodzącą do towarzystwa, pamiętajmy o przestrzeganiu niemieckiej tytułomanii. Nie mówimy nigdy samego imienia czy nazwiska. Dodajemy coś przed nim. Jeśli osoba posiada tytuł, przedstawiamy ją jako: Pani Profesor Halina Staniewska bądź też Pan Dyrektor Witold Kac. W przypadku, gdy nie posiada żadnego tytułu, możemy powiedzieć: Oto moja przyjaciółka Pani Dorota Wasilewska.
Przy przedstawianiu kobiet warto pamiętać, iż słowa „panna” nie używamy zwracając się do pań po 20 roku życia. Zwrot ten ma konotacje pejoratywne i używany jest w celu obrażenia.
Mówienie na „TY”
W Niemczech popularnie używa się zaimka osobowego „Ty”. W pracy, w domu, w sklepie, na ulicy wszyscy mają prawo mówić do siebie na Ty. Pamiętajmy jednak o wyjątku od tej reguły. Gdy przebywamy w towarzystwie osoby wyżej postawionej w hierarchii społecznej, jesteśmy zobowiązani zwracać się do niej:Pan, Pani.
Przyjęcia
Idąc w odwiedziny do znajomych nie zapominajmy kupić małego prezentu lub bukietu kwiatów. Taki mały podarunek dla gospodarzy jest mile widzianym wyrazem sympatii. Przed wyjściem z domu zjedzmy obiad. W Niemczech spotkania towarzyskie nie wiążą się z obfitym poczęstunkiem. Jest to raczej przyjęcie przy winie i serze. Kiedy dostajemy kieliszek wina, nie wypijajmy go jednym dużym łykiem. Tutaj obowiązuje kultura picia. Wino sączy się podobnie jak piwo- powoli! Niemieckie spotkania towarzyskie to idealne miejsce dla osób, które lubią dużo mówić. W dobrym zwyczaju leży branie udziału w rozmowach. Niemcy uwielbiają dyskutować. Nie zapominajmy jednak, iż pewnych tematów nie należy poruszać. Druga woja światowa jest nadal tematem tabu.
Punktualność
Jedną z najważniejszych zasad savoir-vivre w Niemczech jest punktualność, o której Polacy często zapominają. Nawet o najmniejszym spóźnieniu uprzedzajmy telefonicznie, w przeciwnym razie możemy stracić sympatię osoby, z którą jesteśmy umówieni.
Niedziela
Ostatni dzień tygodnia to czas wypoczynku. Każdy może spać jak długo chce, leniuchować i relaksować się przed kolejnym 6 dniami pracy. W niedziele nie wypada dzwonić do innych i zakłócać im spokoju.
Niemcy to bez wątpienia jeden z najbardziej porządnych krajów. Dba się w nim o środowisko. Dlatego zaśmiecania ulic, zostawiania zepsutych samochodów w miejscach publicznych są niemile widziane. Dodatkowo bardzo ważne jest przestrzeganie kultury jazdy samochodem. Pokazywanie gestów symbolizujących wulgarne zwroty, szybka jazda, nieprzestrzeganie znaków to przewinienia karane mandatem.
Red KAR
Dodaj komentarz