Kolory w domu | kobietabezpieczna.pl

Kolory w domu

Masz ochotę coś zmienić w swoim domu, ale nie wiesz co? Na nowe meble brak Ci gotówki. Dywany sprawiłaś sobie miesiąc temu. Nowe talerze, sztućce, a może nowy obraz? Sama nie wiesz, co sprawiłoby Ci  frajdę. A pomyślałaś o przemalowaniu jakiegoś pokoju? Jeśli nie zastanów się nad tym. Może warto byłoby wprowadzić nowy kolor do Twoich wnętrz?

W dokonaniu tego wyboru pomoże Ci  podjąć decyzję, wiedza dotycząca wpływu kolorów na samopoczucie.

Niebieski to kolor odprężający. Koi zmęczoną psychikę oraz wycieńczony z sił organizm. Wzmaga proces regeneracji. Uspokaja i pozwala czuć się bezpiecznie.
Chcąc zmienić kolor gabinetu czy pokoju w którym najczęściej się uczysz, możesz wybrać jasnoniebieski. Sprzyja on kreatywności. Połączenie go z żółtym usprawni twoją umiejętność koncentracji.
Turkusowy idealny jest dla miejsc, w których spotykasz się z innymi ludźmi. Jest on doskonałym sprzymierzeńcem w kontaktach międzyludzkich. Sypialnię natomiast warto pomalować na ciemnoniebieski, który ułatwia zasypianie. Tego koloru nie powinnaś zdecydowanie używać malując pokój dzienny, gdyż może on powodować ospałość.

Żółty kojarzony jest z wesołością, ciepłem i jasnością umysłu. Ma dobry wpływ na samopoczucie, przepełnia radością i poczuciem satysfakcji.
Przebywając w pomieszczeniach o takim kolorze, poczujesz, że łatwiej Ci się myśli, podejmuje decyzje i koncentruje. Zbyt intensywny może drażnić system nerwowy, dlatego warto jest wybrać stonowany odcień bądź połączyć go z innym, wnoszącym trochę spokoju np: niebieskim.

Pomarańczowy także stymuluje pozytywnie. Pomaga zachować stan równowagi emocjonalnejW lecznictwie uważany jest za kolor, który wspomaga układ immunologiczny oraz procesy trawienia. Pokój o pomarańczowych ścianach zadziała energetyzująco. Jeśli jesteś aktywną osobą to ten kolor idealny jest dla Ciebie. Brzoskwiniowy i morelowy to odcienie przeznaczone dla osób nerwowych. Ich barwa działa kojąco na „poszarpane nerwy”.

Czerwony dodaje wigoru i odwagi. Działa antydepresyjnie. Jest to kolor ciepły i zmysłowy. Przypisuje mu się właściwości lecznicze. Wspomaga krążenie i tworzenie się czerwonych ciałek krwi. Niektóre odcienie czerwonego, szczególnie te żywe, mogą wpływać rozdrażniająco, dlatego musisz uważać przy właściwym doborze odcienia. Do pomalowania pokoju możesz użyć spokojnej czerwieni ceglastej.
Kolor czerwony dobrze wkomponowuje się w ruchliwe miejsca. Wejście, przedpokój, korytarz tak pomalowane będą pobudzały do działania.

Zielony to kolor natury. Symbolizuje równowagę i harmonię. Kolor ten sprzyja zawieraniu znajomości. Sprawia, iż stajemy się bardziej tolerancyjni. Zielony wpływa dobroczynnie na układ krążenia, pracę płuc i serca.
Zieleń mięty i limonki są odpowiednimi kolorami do dekoracji. Ożywiają one pokój i nadają mu atmosferę szczęścia. Zieleń butelkowa  ma wpływ uspakajający. Elegancko wygląda w dużych pokojach.  Wpływ zielonego jest bardzo dobry dlatego bez obaw możesz go stosować w każdym pomieszczeniu.

Fioletowy działa antyseptycznie. Oczyszcza powietrze. Pomaga w leczeniu obsesji i nerwic. Ma właściwości uspakajające. Jest też kolorem uznawanym za tajemniczy, który kojarzy się z metafizyką, życiem duchowym i artystycznym. Często wybierają go osoby kreatywne, interesujące się sztuką. Jeśli marzysz, by twój salon wyglądał jak wnętrze teatru, pomaluj go na fioletowo. Ten kolor jest jednym z bardziej oryginalnych i rzadko spotykanych.

Czarny jest pełen przeciwieństw. Z jednej strony poprawia samopoczucie, podnosi samoocenę oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Zaś z drugiej wpływa przygnębiająco i melancholijnie na psychikę.
Wpływ na negatywny odbiór tego koloru ma nasza kultura. Od dziecka kojarzy się on z żałobą. Dom w tym kolorze nie jest dobrym pomysłem. Jeśli lubisz czarny, i chciałabyś użyć go malując pokój, zestaw go z jakąś inną barwą.  Niech stanowi jedynie dodatek, który podkreśli głębię wybranego koloru.

Artykuł opracowany na podstawie www.paintcafe.com/fr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>