Jak przeżyć upały? | kobietabezpieczna.pl

Jak przeżyć upały?

plaza pozTemperatury sięgające 40 stopni Celsjusza to dla wielu osób prawdziwa katorga. Jak przetrwać upały bez większego szwanku dla organizmu?
Na tak postawione pytanie wszyscy fachowcy odpowiadają zgodnym chórem.

Unikać bezpośredniej ekspozycji ciała na słońcu. Każda z nas ma indywidualny próg temperatury, po przekroczeniu którego czujemy silny dyskomfort. U grupy osób starszych i dzieci (ale nie tylko) mogą pojawiać się silniejsze dolegliwości. Najczęstsze oznaki przegrzania organizmu to opuchnięte stopy  i dłonie, nadmierna potliwość, zawroty głowy, przemęczenie i ospałość. U osób mających kłopoty z układem krążenia może pojawić się zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie a nawet omdlenia czy tachykardia.
Nie wychodzić na słońce – przykazanie dotyczące godzin 12-15 w szczególnie upalne i słoneczne dni powinno być zmodyfikowane i rozszerzone. Jeśli nie musimy – nie wychodźmy z domu między godziną 10 a 17. Obowiązkowo stosujmy nakrycia głowy. Moda na kapelusze, z wielkim rondem byłaby tu idealna. Czapki z daszkiem i chusty spełnią swoją rolę równie skutecznie.
W trosce o oczy wkładajmy okulary przeciwsłoneczne chroniące także przed promieniami UVA i UVB. Na skórę nakładajmy krem  z wysokim faktorem ( co najmniej SPF 30). Wybierając strój pamiętajmy o tkaninach przewiewnych ułatwiających dotarcie powietrza do naszej skóry.

Im wyższa temperatura tym szybciej organizm traci zapasy wody i soli mineralnych. Dlatego podstawowa rada to nawadniać organizm! W gorące dni może być potrzebne wypicie nawet 3 litrów płynów.
Co pić? Najlepiej wodę mineralną, niegazowaną. Można też pić soki warzywne (bez dodatku cukru). Panie skarżące się na obrzęki mogą zastosować do picia specjalne preparaty ziołowe o działaniu drenującym, przynoszące szybką ulgę organizmowi. Bardzo często sięgamy po napoje gazowane, wody smakowe, napoje energetyczne lub piwo.  Niestety, nie są to najlepsze płyny do zaspokojenia potrzeb naszego organizmu. Napoje słodzone i gazowane nie gaszą z reguły pragnienia i nie nawadniają organizmu (pomijając już kwestie kalorii i sztucznych barwników). Z kolei produkty zawierające alkohol i kofeinę (w tym także i piwo) działają na organizm odwadniająco. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po napoje izotoniczne zawierające witaminy i mikroelementy, które pomagają nam utrzymać właściwą równowagę w organizmie.

RED KA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>