IN VITRO - noworodek z idealnymi genami | kobietabezpieczna.pl

IN VITRO – noworodek z idealnymi genami

AMarybeth Scheids (36 lat) i jej mąż David Levy (41 lat) to amerykańska para z Filadelfii, która desperacko pragnęła potomka. Postanowili więc wypróbować technikę in vitro, ale kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Specjaliści z kliniki Main Line Fertility w Pensylwanii utrzymywali, iż przyczyną takiego stanu rzeczy zdają się być problemy z embrionami.
Aby mieć pewność, postanowiono wybrać 13 embrionów i wysłać je do analizy, którą mieli przeprowadzić naukowcy z Oxford University poprzez zidentyfikowanie wadliwych genów.
Przeprowadzono więc kompletne sekwencjonowanie genetyczne wszystkich embrionów. Testy wykazały, że zaledwie trzy z nich miały prawidłową liczbę chromosomów! Lekarze więc wszczepili jeden „zdrowy” embrion do macicy Marybeth. Dwa pozostałe zamrożono.
W ten sposób 18 maja 2013 przyszedł na świat pierwszy genetycznie idealny noworodek. Narodziny te pokazują, w jaki sposób sekwencjonowanie genetyczne nowej generacji (NGS) – bo taka jest nazwa tej techniki – pozwala na szybkie odczytywanie całych genomów, w celu selekcji zdrowych embrionów, a odrzucenia wadliwych.
Naukowcy już teraz wyobrażają sobie liczne zastosowania dla tej nowej metody: uniknięcie chorób dziedzicznych, raka, problemów kardiologicznych, a nawet choroby Alzheimera.
Dr Michael Glassner, założyciel kliniki Main Line Fertility, mówi: – To rewolucyjna metoda. Wiemy, że zwiększa szanse na ciążę o 50% i redukuje ryzyko aborcji o 50%. Poza tym, zapewnia możliwość łatwej weryfikacji embrionów.
Oxford University, gdzie przeprowadzono analizę wspomnianych embrionów, także wychwala technikę jako mniej kosztowną.
Dr Dagan Wells, autor badania, mówi: – Jest to bardzo wydajna metoda. Możemy sprawdzić wszystkie chromosomy i uzyskać wynik w ciągu 24 godzin, a koszty są o połowę mniejsze niż koszty aktualnych metod selekcji.
Nie zmienia to jednak faktu, że już teraz słychać głosy przeciwników in vitro i selekcji embrionów, którzy zwracają uwagę na kwestie etyczne związane z eugeniką.

.

więcej na :biomedical.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>